Elhunyt Agárdy Gábor, a Nemzet Színésze

Színpad

(mti) A 37. Magyar Filmszemlén mutatják be Márai Sándor A gyertyák csonkig égnek című regénye alapján készült filmet, amelynek egyik főszerepét Agárdy Gábor játszotta, a film rendezője Iglódi István, aki korábban a Pesti Magyar Színházban vitte színre a nagysikerű művet.

A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, Budapest Főváros Önkormányzata Főpolgármesteri Hivatal, Szeged megyei jogú város Polgármesteri Hivatala, a Pesti Magyar Színház, a Nemzeti Színház, a Szegedi Nemzeti Színház, a Magyar Színházi Társaság, a MASZK Országos Színészegyesület is - az MTI-hez eljuttatott közleményben - tudatta, hogy Agárdy Gábor, Kossuth-díjas, kiváló és érdemes művész, a Nemzeti Színház örökös tagja, a Nemzet Színésze, Budapest díszpolgára, Szeged megyei jogú város Pro Urbe díjasa csütörtökön elhunyt. Az Iglódi István, a Pesti Magyar Színház igazgató-főrendező által jegyzett közlés szerint az elhunyt színművész temetéséről később intézkednek.

Agárdy Gábor 1922. augusztus 2-án született Szegeden. Először nyolcéves korában lépett színpadra: játszott a Szegedi Szabadtéri Játékokon, majd az Országos Színészegyesület színésziskolájába járt, 16 éves korában mint "táncos boy és kardalos" leszerződött a szegedi Városi Színházhoz. 1941-ig játszott szülővárosában, ezután vándorszínész lett. 1942-ben katonai behívóval tábori színházba, majd az orosz frontra, végül hadifogságba került. Kilenc hónap múlva tért haza, majd évekig vándorszínészként járta az országot kisebb-nagyobb vidéki társulatokkal.

A Miskolci Nemzeti Színház 1949-ben fogadta tagjai közé, Agárdy Gábor három évvel később Budapestre került, s a Fővárosi Operettszínház tagjaként egyre népszerűbb lett.

Három év után átszerződött az Ifjúsági, később Petőfi Színházba, ahol - saját bevallása szerint - pályafutása legszebb tizenkét esztendejét töltötte el. Majdnem háromszázszor alakította ott Katz tábori lelkészt Hasek Svejkjében, és több mint kétszázszor Brecht Bicska Maxiját a Koldusoperában.

1964-ben a Nemzeti Színház társulatának tagja lett, ahol 1989-ben örökös tag címet kapott. 2000-től haláláig a Pesti Magyar Színház művésze volt. A Nemzeti Színház falai között több mint félszáz szerepet formált meg. Filmes és televíziós szerepeivel együtt alakításainak száma meghaladta a százat.

Agárdy Gábor 1954-ben játszott először filmben, gyakran osztottak rá parasztemberes szerepeket vagy éppen karakterisztikus figurákat. Ilyenek voltak például az Égimadár, a Csempészek, az Akiket a pacsirta elkísér, az Egy magyar nábob vagy az Egri csillagok és a Retúr című alkotásokban játszott felejthetetlen szerepei.

A színművészeten kívül a festészetben is maradandót alkotott. 1967-óta több önálló kiállításon is bemutatták ikonfestményeit, amelyek közül néhány mestermunka megtalálható a Pannonhalmi Apátságban, az oroszországi Danyilov Kolostorban vagy éppen a Vatikánban.

Művészetét 1958-ban és 1962-ben Jászai Mari-díjjal ismerték el. 1968-ban Érdemes művész, 1980-ban Kiváló művész lett. A Kossuth-díjat 1985-ben kapta meg, 1995-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjével tüntették ki, 2002-ben ehhez még a csillaggal-fokozatot is átvehette. 2000-ben a Nemzet Színésze lett. 2002-ben választották meg Budapest díszpolgárává.

A kulturális minisztérium sajtóközleménye

A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma Agárdy Gábort, a Nemzet Színészét saját halottjának tekinti.

Bozóki András kulturális miniszter búcsúja Agárdy Gábortól

Még eljutott hozzá a hír, hogy a Filmszemlén életműdíjjal tüntetik ki. Átvenni azonban már nem tudja.

Megint elment egy legenda. Pályatársai ?örömszínésznek? hívták, fiatalabb kollégái 35 éves kora óta Gabi bácsizták. A Nemzet Színésze nemzedékek színésze volt. Hét évtizedet töltött színpadon, nincs ember ebben az országban, bármilyen korú, aki ne az ő filmjein nőtt volna fel. Több mint száz tévés és filmes szerep őrzi meg őt nekünk. Meg gyönyörű ikonjai, amelyeket ő maga festett.

Sinkovits Imrével majdnem negyven évig egymás mellett ültek, egy öltözőben. Az előadások után sokat beszélgettek. Most talán megint lesz alkalmuk erre.

Búcsúzunk Agárdy Gábortól.

Dr. Bozóki András

kulturális miniszter