(MTI-Panoráma) - A szokottnál is több stúdió-előadással rukkol elő a Nagyváradi Állami Színház Szigligeti Ede Társulata, amely hagyományos nagytermi és zenés darabokkal is várja nézőit. Meleg Vilmos, a társulat igazgatója az MTI-nek elmondta: az idén négy kistermi előadásra is lehet külön bérletet váltani. A "bérletes közönség" egyebek között Albert Camus Félreértését, és Slavomir Mrozek Mulatság című alkotását tekintheti meg.
Az igazgató az új évadtervből a Vörösmarty Mihály műve nyomán Görgey Gábor és Illés Lajos által feldolgozott Csongor és Tünde daljátékot emelte ki. Emlékeztetett: a nagyváradi társulat évek óta igyekszik minél több zenés darabot színre vinni, hiszen erre nagy az igény a helyi közönség részéről. A műsorterv kialakításakor figyelembe vették azt is, hogy Vörösmarty műve minden bizonnyal a középiskolás tanulók és tanáraik figyelmét is felkelti majd, hiszen az alkotás része a romániai magyar tantervnek is. A darabot a kolozsvári Vadas László rendezi.
A nagyváradiak másik fontos előadása William Shakespeare Othello, a velencei mór című tragédiája lesz. Azért is döntöttek e klasszikus alkotás műsorra tűzése mellett, mert az igazgató szerint éppen a váradi társulat rendelkezik azokkal a színészekkel, akik jelenleg Erdélyben a legjobban alakítják Othello, Jágó és Cassio szerepét. Az alkotást a marosvásárhelyi Kincses Elemér viszi színre. Említésre érdemes még Rideg Sándor Indul a bakterház című vígjátéka, amely a társulat 60 éves tagjának, Hajdú Gézának lesz a jubileumi előadása. Ezt a darabot a budapesti Pinczés István rendezi.
A kolozsvári magyar színház után a nagyváradiak is műsorra tűzték Brian Friel Fordítások című tragikomédiáját, amelyet az angol Russel Boyce visz színre. A mű cselekménye az angolok által megszállt Írországban játszódik, ahol a hódító hatalom arra törekszik, hogy minden utcanevet átírjon.
A szatmárnémeti Harag György Társulat is a zenés műfajra helyezi a hangsúlyt. Lőrincz Ágnes igazgató az MTI-nek elmondta: a tavaly a fajsúlyosabb előadások kerültek előtérbe, ezért némi elégedetlenséget éreztek a közönség részéről. Az idei évadtervben növelték a zenés előadások számát, de - mint mondta -, a komolyabb darabokról sem feledkeztek meg. Ezért Parászka Miklós rendezésében Shakespeare A velencei kalmárját is előadják.
A társulat először a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról című musicalt viszi színre Horányi László rendezésében. Ezt követi Árkosi Árpád rendezésében Hamvai Kornél Márton partjelző fázik című művének előadása, amelyet a kortárs magyar írók darabjainak támogatására kiírt Katona József pályázat megnyerésének köszönhetően mutathat be a szatmári társulat.
A Csíky Gergely Temesvári Színháznál még mindig nem sikerült befejezni a színház átalakítását - közölte az MTI-vel Demeter András igazgató. A színházi szakember elmondta, hogy a jelenlegi állapotok miatt a színészeknek és technikusoknak egyaránt hatszor több energiával kell dolgozniuk. Demeter úgy tapasztalta, hogy a temesvári magyarok már május vége után nem járnak előadásokra, ezért augusztus közepe táján ismét megnövekedik az érdeklődés a színház iránt.
A temesváriak az első és az utolsó előadásukra összpontosították energiájukat, két olyan rendezőt hívtak meg, akiknek a neve garantálja a sikert. Az évad elején a kanadai Alexander Hauswater rendezi a Don Juan és Faust című előadást, az évad záróakkordjaként pedig a kolozsvári Tompa Gábor visz színre egy darabot. Utóbbinak a címével kapcsolatosan még folyik az egyeztetés. Szóhoz jutnak a fiatal rendezők is, így a marosvásárhelyi Színművészeti Egyetemen 2000-ben végzett rendező szakos hallgatói közül hárman is együttműködhetnek a temesvári társulattal.
Demeter András a színházban működő bábtagozatra is felhívta a figyelmet, nekik évente egy bemutatójuk van. Az idén a gyerekek szüleikkel együtt a magyar népmesék alapján a Szent Péter alakjáról készített előadást tekinthetik meg.