Fagyos hangulatú évadzáró Debrecenben

Színpad

(MTI) - Megfagyott a levegő a debreceni Csokonai Színház hétfői évadzáró társulati ülésén, amikor Turi Gábor kultúráért felelős alpolgármester, miután egy mondatot szánt az elmúlt színházi évadra, a város színházi életének az önkormányzat által tervezett jövőképét vázolta fel. Gárdos Péter művészeti vezető válaszát a társulat tapssal fogadta.

Különösen nagy volt az ellentmondás, hogy miután a színház vezetői sikeres évadról adtak számot, a város fideszes alpolgármestere kijelentette: Debrecenben nem akarjuk megváltani a magyar színházi életet, beérnénk azzal, ha Debrecennek jó színháza lenne".

Turi Gábor elmondta: "nem hisszük, hogy a jelenlegi öt tagozatú nagyszínház képes folyamatosan magas minőségi teljesítményre", ezért terveik szerint a jövőben a Csokonai Színház két tagozatú színházként fog működni.

A prózai tagozat számára új színház építését tervezik. A zenei tagozat vezetője az összevonásra kerülő Kodály Kórus és Filharmonikus Zenekar zeneigazgatója lesz.

Mind a színházat, mind az összevont kórust és zenekart külön-külön menedzser szemléletű ügyvezető igazgató fogja irányítani.

Turi Gábor közölte: az új szervezeti struktúra 2006. január 1-jétől lép életbe, miután Csutka István jelenlegi színigazgatónak ez év december 31-én lejár a szerződése.

Az alpolgármester után Gárdos Péter művészeti vezető elmondta: Turi Gábor szavai alatt fejtette meg azt a "talányos kérdést", hogy míg a stúdió színházban kiemelkedő darabok születtek, addig a nagyszínházban az elmúlt években nem volt igazán átütő siker.

"Azért nem, mert a társulat nem merte vállalni a bukás kockázatát" - mondta, majd hozzátette: azért nem meri a színház vállalni ezt, mert az elmúlt években egyre erősebb a helyi politikai és kritikai ellenszél Debrecenben.

Gárdos Péter szerint a debreceni kritikusok "keresztes hadjáratot folytatnak a színház ellen, s az elmúlt években a város vezetői is melléjük álltak".

"Az elmúlt két-három évben kifejezetten ellendrukkerek voltak a város vezetői. Így mindegy, ki jön ide, ha a debreceni politikai elittől és a kritikától nem kapja meg a támogató drukkerséget, akkor öt-tíz év múlva ugyanilyen ellentmondások lesznek beszédek és beszédek között" - fejezte be a társulat ovációjával és hosszan tartó tapsával kísért beszédét a színház művészeti vezetője.

Az évadzáró társulati ülésen a hagyományoknak megfelelően átadták a különböző szervezetek díjait a társulat kiemelkedő munkát végzett tagjainak. Bejelentették, hogy a következő évad a nagyszínházban szeptember 23-án Bartók Béla-Balázs Béla Kékszakállú herceg vára című operájának és Bartók, A csodálatos mandarin című balettjének a bemutatójával kezdődik.

A kamara színházban Szophoklész: Antigoné című tragédiáját tűzik elsőként műsorra szeptember 19.-én, míg a Horváth Árpád Stúdió Színházban szeptember 20-án Filó Vera: Ariel, a buta szellem című színművének az ősbemutatójával indul az évad.