(MTI) - A kirobbanó budapesti siker után ugyanis Csehov Három nővérének Tompa Gábor rendezte változatát a román fővárosban már eleve biztos siker várta. A színház igazgatója és főrendezője az előadás előtt a folyosón megértően tekintett a bejárat irányába, nem csodálkozott, inkább csak sajnálta, hogy nem mindenki juthat be. Pedig volt, aki még a besurranást is vállalta volna, hogy láthassa a produkciót. Tompa Gábor neve ugyanis már régóta összeforrt a romániai színháztörténettel. Nem véletlenül kapott az idén is helyet a produkció a bukaresti Nemzeti Színházi Fesztiválon, ahol a Három nővér drámája két estén is megelevenedik a színpadon. A kolozsvári színház egyébként egy másik produkcióval, a Danton halálával is részt vesz a fesztiválon, Mihai Maniutiu rendezésében.
Cristina Modreanu fesztiváligazgató a minap úgy nyilatkozott a legnagyobb múlttal rendelkező romániai színházi eseményről: annak elsődleges célja felvonultatni az előző évad legjobb előadásait, egy sor olyan provokatív alkotást, amelyek egyrészt szokatlanok, másrészt felvállaltan magukban hordozzák az esztétikai kockázat lehetőségét. Aki végignézte a Három nővért, úgy érezheti, hogy Tompa Gábor rendezése "megérte a kockázatot", hiszen merész és fantáziadús színpadi ötletei most is fogékony szemekre és fülekre találtak, akárcsak számos korábbi munkája.
A többségében román nézőkből álló közönség tapsa őszintén volt hangos, az esztétikai élményt nem csorbította, hogy a magyar nyelvű előadás szövegét kivetített feliraton olvashatták románul. Az előadás után Tompa Gábor megjegyezte: a román színházlátogató kitűnően befogadja a "színházi nyelvet" is, azt, ami nem szóban hangzik el, hanem amit látni lehet, vagyis a rendezői fogásokat, a kidolgozott színészi gesztusokat, vagyis a teatralitás minden eszközét.
Ez teszi érthetővé azt is, miért "küzdenek" oly sokan, hogy bejussanak a kolozsváriak előadására. A fesztivál kínálata ráadásul az eddigi esztendőkhöz hasonlóan most is gazdag. Olyan ismert és neves román rendezők előadásai is várják a színház szerelmeseit, mint Alexandru Tocilescu, Catalina Buzoianu, Alexandru Dabija, Alexandru Darie, Dragos Galgotiu, Alexander Hausvater, Ion Caramitru.