Fenntartót cserélhet az egri színház

Színpad

 

Kedden délelőtt tartotta évadnyitó társulati ülését az egri Gárdonyi Géza Színház. Kiderült: közel fél éve egyeztet a megye és a város arról, hogy a közösen fenntartott intézmények rendszerét hogyan alakítsák át úgy, hogy az minden érintett számára ideális legyen. 
Csizmadia Tibor igazgató mellett Sós Tamás, a megyei közgyűlés elnöke és Protovinné Zsilinszky Erzsébet, a városi önkormányzat idegenforgalmi és kulturális irodájának vezetője szólalt fel. Hangsúlyozták: semmi nincs eldöntve, hiszen a finanszírozási viszonyokban még nem sikerült teljesen megegyezni.

A PILLANATNYI HELYZET
Csizmadia Tibor az anyagi nehézségek miatt egy produkció bemutatását elhalasztotta, és az év végéig létszámstopot rendelt el az intézménynél. Ugyancsak takarékossági okokból a közalkalmazottaknak le kell mondaniuk az étkezési hozzájárulásról. Sós Tamás, a fenntartó Heves Megyei Közgyűlés elnöke azt hangsúlyozta, hogy a megyei önkormányzat valamennyi intézményénél takarékossági intézkedéseket vezettek be. Hangsúlyozta: az egri társulat létét nem fenyegetik a pénzügyi nehézségek.

Információink szerint a megye a törvényben előírt kötelezettségének megfelelően fogott "profiltisztításba", hiszen a szabályozás szerint a megyei könyvtár működtetése mindenképpen megyei feladat, míg a színház fenntartása nem. Miközben több helyi intézményt érint az átszervezés, köztük a Harlekin Bábszínházat, a Megyei Művelődési Központot és a Vármúzeumot is, a finanszírozás nagyságrendjének azonossága miatt csereszabatosnak tekinthetik a könyvtárat és a Gárdonyi Géza Színházat. A megye tehát átvenné a könyvtárat, a színház pedig a városhoz kerülne - a kérdést az döntheti el, sikerül-e megállapodni a két intézmény finanszírozásáról.
A mostani pénzügyi év végéig a könyvtár és a színház összes fenntartói támogatását 50-50 százalékban adja össze a város és a megye, ez a színháznál hozzávetőleg 146 millió, a könyvtár esetében pedig 170 millió forintot jelent összesen. A várost képviselő Protovinné Zsilinszky Erzsébet úgy fogalmaz, nem tudja elképzelni, hogy bármely intézmény finanszírozását valamely önkormányzatnak teljesen magára kelljen vállalnia, hiszen a lélekszámot alapul véve a könyvtárban és a színházban is 40 százalék az egri lakhelyű látogatók aránya, míg a többség a megyéből, elsősorban Eger vonzáskörzetéből érkezik.
Arra a kérdésre, hogy a város összevonná-e a Gárdonyi Géza Színházat és a Harlekin Bábszínházat, Protovinné szerint elsősorban a most készülő színházi törvény adhat választ. Addig ez a bábszínházat mindenképpen hátrányosan érintené, hiszen a 13 milliós normatív támogatásra csak önálló intézményként számíthat az államtól.

 
11 bemutató a most kezdődő évadban
A pénzügyi nehézségek ellenére a korábbi évekhez hasonló számú, összesen 11 bemutató színpadra állítását tervezi a most kezdődő évadban az egri teátrum - mondta el kedden az intézmény direktora. Csizmadia Tibor az évadnyitó társulati ülésen közölte: az új produkciók közül ötöt a nagyszínpadon, négyet pedig a stúdiószínpadon láthat a közönség. Emellett két gyermekdarab is felkerült a társulat repertoárjára. Az elmúlt időszak munkáját az igazgató úgy értékelte, hogy a Gárdonyi Géza Színház az ország egyik elismerten legjobb teátrumává vált.
    A direktor a bemutatókat sorolva elmondta: a nagyszínpadon láthatják a nézők Márton László A nagyratörő című történelmi játékát, Arnold Wesker Konyha című színművét, valamint Jókai Mór Az aranyember című alkotásának színpadi változatát.  A zenés darabok között szerepel Willy Russel Vértestvérek című musicalje és az Eisemann-Somogyi-Zágon szerzői trió Fekete Péter című zenés játéka. A stúdiószínpadon mutatják be Kaló Flórián Egyedül című színpadi játékát, Charles McKeown Drakula című horrorjátékát, valamint két színművet, a Lángokbant és a Camille-t. Előbbi Charlotte Jones, utóbbi Nagy András alkotása.  A gyerekeknek egy szerelmes mesével, a Szilágyi Andor megálmodta Leánder és lenszirommal kedveskednek az idén, valamint zenés mesejáték formájában mutatják be az Alice csodaországban című darabot.