'A férfi, aki meg akarta menteni a nőket (SEMMELWEIS)''

Színpad

Mielőtt műveivel, többek között az Utazás az éjszaka mélyére című regényével híressé vált volna, Louis-Ferdinand Céline francia író orvosi tanulmányokat folytatott, disszertációját pedig a magyar orvostudomány egyik legnagyobb alakjáról, Semmelweis Ignácról írta 1924-ben. E számára meghatározó egyéniségről így vallott: "Jelenleg nehezen tudom elképzelni, hogy történeteket meséljek emberekről, anélkül, hogy mindenekelőtt ne orvosként mesélnék. () Lehetséges, hogy egész életemben Semmelweis Ignác sorsát fogom számtalan változatban elmesélni".
 
Michel Sigalla és Christine Lapsca 1992-ben alapították a La Mémoire et l'Instant ('Emlékezet és Pillanat') társulatot. Az elmúlt években többek között Maupassant-, Jean Tardieu- és Dosztojevszkij-művek adaptációit mutatták be. Céline Semmelweis c. írásának Michel Sigalla 2003-ban készítette el az első színpadi változatát, melyet már ugyanebben az évben követett "A férfi, aki meg akarta menteni a nőket (Semmelweis)" című előadás a párizsi Opprimé Színházban. A darabot 2004-ben a Théâtre aux Mains nues színházban újították fel.

A darabban a Christine Lapsca által készített bábok, illetve a társulat két tagja egyaránt játszanak. A történetből a francia közönség közelebbről is megismerheti a nagyszerű magyar orvost, aki már a XIX. században nők ezreinek az életét mentette meg azzal az - akkori ismeretek mellett csupán intuitív, megfigyelésen alapuló, de nem bizonyítható - felismerésével, hogy az orvosok rendszeres kézmosása csökkentheti a fertőzések és halálozások számát.
2006-ban a Párizsi Magyar Intézetben a társulat - ezúttal bábok nélküli változatban - újra bemutatja a darabot.