Fővárosi vita a színházak finanszírozásáról

Színpad

(MTI) - A politikusok tájékoztatása szerint a főpolgármester-helyettesnek átdolgozásra visszaadott anyag egyebek közt azt tartalmazza, hogy az önkormányzat tulajdonában lévő színházak egy előadásra fordított költsége átlagosan 2,4 millió forint, s ez kilencszer több, mint az alternatív és független színházak 266 ezer forintos költsége. 
Rögzíti az anyag azt is, hogy 2006-ban a 14 fővárosi önkormányzati színházban 4648 előadás volt, ami csak 400-zal több az 55 alternatív színház előadásainál, és 250-nel több, mint a becsült összes budapesti független színház előadása. Az önkormányzat által fenntartott színházakban egyébként az egy fizető nézőre jutó átlagos működési támogatás 2006-ban 4590 forint volt. Az alternatív színházaknál ez az arányszám átlagosan 2264 forint. Megállapítja az anyag azt is, hogy az azonos profilú, például csak a gyermekeknek játszó önkormányzati bábszínház 10,5-ször több támogatást, 5910 forintot kap egy nézőre, mint a független Holdvilág Kamaraszínház, amelynél 565 forint ez az összeg.
    
A rossz következtetésekre alkalmas megállapításokat törölni kellene az anyagból - jegyezte meg Gy. Németh Erzsébet (MSZP) alelnök. Csomós Miklós (Fidesz) alelnök pedig leszögezte, hogy elfogadhatatlan a kulturális élet szereplőinek, az önkormányzati, az alternatív és a piaci alapon működő intézményeknek a szembeállítása.
    
Nehezményezte a fideszes politikus azt is, hogy Horváth Csaba visszavonta a kulturális kht.-k, köztük a Mikroszkóp közszolgáltatási szerződését. Emiatt nem volt mód arra, hogy foglalkozzanak a Mikroszkóp ügyvezetőjével összefüggő kérdésekkel - jegyezte meg.
    
A politikus közölte, hogy szavazategyenlőség miatt nem került napirendre az a javaslata, hogy a kulturális bizottság szólítsa fel lemondásra Sas József igazgatót, akit első fokon adócsalás miatt elítélt a bíróság. Gy. Németh Erzsébet hangsúlyozta, hogy a jogerős bírósági ítéletig nincs az ügyben tennivalója az önkormányzatnak.