Az amerikai születésű, Angliában letelepedett Nobel-díjas költő, drámaíró talán legismertebb műve a Gyilkosság a székesegyházban. A modern irodalom legnagyobb verses drámája az emberi létezés, a hit alapkérdéseit boncolgatja Becket Tamás mártírhalálának témáján keresztül.
Thomas Becket canterbury-i érsek 1170. december 29-én történt vértanúhalála a morális következetességgel végigvitt élet hitelét példázza. "A vértanú sors a katolikus szemlélet szerint Isten-közeli sors, abban az isteni erők, a túlvilági erők, a sors erői működnek. A középkorban kikristályosodott katolikus szemlélet szerint minden evilági történet a Biblia valamely résztörténetét utánozza, a vértanúé lényegében Krisztusét. ...Mi a mártíromság értelme, milyen elhúzó erők szerepelnek, hogyan realizálódik a vértanúság értelme a kisemberekben, az érdekből végrehajtott gyilkosság hogyan fertőzi meg az egész életet: ez a költői élmény, s Eliot ezt írta meg" - írta a darabról Bécsy Tamás esztéta, kritikus.
A Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház, a Debreceni Csokonai Színház és a Pécsi Harmadik Színház közös előadása megpróbál méltó lenni az irodalmi műhöz, olyan formát találni, amelyen keresztül kibomlik és érvényesül annak gondolatisága, költői ereje és amelynek segítségével megpróbálhatnak ha nem is válaszokat, de pontos kérdéseket feltenni magunknak és nézőknek egyaránt.
A produkció rendezője Vidnyánszky Attila, főszereplője Trill Zsolt.