Hamarosan Gyermekszínházi Szemle

Színpad

A Gyermekszínházi Szemle csütörtökön megrendezett sajtótájékoztatója már önmagában kiadós ízelítővel lepte meg a jelenlevőket: Pilári Gábor (MárkusZínház) ugyanis a Káposzta Sári és a gyermekszínházi zsűri igaz története című ízes komédiájával mutatta be a zsűri tagjait. A vásári képmutogatók stílusában előadott történetben az egyes zsűritagok - Sándor L. István színházi szakíró, Háy János író-költő, Bollók Csaba filmrendező és Julia Skuratova báb- és látványtervező - betyárok képében bukkantak fel. A "közvetítő" szerepét felvállaló Pilári Gábor tolmácsolta Takács Katalin színművész, szemle-fővédnök gondolatait is: "Iskoláskoromban anyám sokszor mondta: szokd meg most, hogy felnőttként természetes legyen! Ezt akkor épp az angol nyelvre vagy a lucskos káposztára értette. Úgy érzem, igaza volt, hisz gyerekkorunkban vagyunk a legfogékonyabbak, a legnyitottabbak a világra".

 
A színésznő ezt a filozófiát tartja érvényesnek a színházzal való találkozásra is, hiszen a gyerekek ebben a korban tudják a legtöbb információt, behatást magukba szívni és azt később kamatoztatni. Vekerdy Tamás klinikai gyerekpszichológus, író a szemle szakmai beszélgetéseinek résztvevőjeként elmondta: személyiségünk alakulásának tetemes részét az érzelmi intelligencia határozza meg, amely legjobban a művészetekben fejlődik. Aki művészetek közelében nő fel, az jó úton jár - idézte Kodály Zoltánt a pszichológus.
 

Németh Katalin igazgató kiemelte, hogy a szemle nyilvánosságot, nagyobb teret szeretne biztosítani a gyermekszínházaknak, és igyekszik a legszínvonalasabb előadások népszerűsítésével segíteni ezt a - méltatlanul háttérbe szorult - területet. Az idei program 22 előadását Tóth Miklós rendező válogatta össze, aki nagy izgalommal tekint a szemle elébe.

 
A május 6. és 12. között látható előadások közt egyebek mellett a Káva Kulturális Műhely Hintája, illetve a Fabatka Bábszínház Csipkerózsikája is felbukkan, de aki inkább a Rettentő görög vitézt, vagy Ludas Matyi kalandjait szeretné megcsodálni, annak sem kell üres kézzel távoznia. Kuriózumnak ígérkezik a Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház Don Quijote című előadása és a Tintaló Társulás Zsiga föstő fest című produkciója is. Ne legyünk hát restek, látogassunk el a Marczibányi Téri Művelődési Központ különleges seregszemléjére, amely nemcsak a gyerekeket, de a felnőtteket is igen kellemes pillanatok ígéretével kecsegteti.