Mindenki lázasan bogarássza a rongyosra olvasott, ?fesztivál-bibliaként" tisztelt programfüzetet és a Csigabusz menetrendjét. (Utóbbi a dugók miatt már erősen eltér az előre meghatározott időpontoktól, szerencsére mindig van egy-két könyörületes társaság, aki fölveszi a tűző napon gyalogló stopposokat.) Többen egyébként azt a taktikát válsztják, hogy mennek egyik helyről a másikra, aztán vagy találnak kedvükre való programot, vagy továbbállnak.
Jazz Voices
Szerencsére azonban mindenhol akad valami, amin csak úgy ott marad az ember. Például Kapolcson, a Malomszigeten a Vivace Kórusfesztivál fellépőit lehetett látni és hallani. Először egy kolumbiai vegyeskar énekelt, a manapság megszokott stílusban: kis koreográfia, effektek, tapsolás, lányokon fekete, fiúkon piros póló. Utánuk a budapesti Erkel Ferenc Gimnázium tanulóiból alakult Jazz Voices lépett fel, nekik komponált, és standard jazz számokkal. Rögtön utánul berobbant a színpadra a Kenyatta Nemzeti Kórház Vegyeskara, Nairoboból, ahogy kell: stólában, dobokkal, táncolva. Az egész Malomsziget tombolt, olyan volt az egész, mint egy Whoopi Goldberg film!
Kenyatta Nemzeti Kórház Vegyeskara
Pulán az EAR együttes: Matuz István, Matuz Gergely és Sugár Miklós adott egy nem mindennapi, kortárs elektro-akusztikus koncertet. A főszerepet egy japán tradicionális bambuszfuvola (sakuhachi) játszotta. A koncerten elhangzottak Madarász Iván, Pintér Gyula, Szigeti István és Sugár Miklós művei. A koncert hangzásvilágának érdekessége az volt, hogy olyan hangszíneit szólaltatták meg a fuvolának és a sakuhachinak (egy kis effektpult segítségével), melyekről talán nem is gondolnák, hogy ilyen hangszerektől származnak.
József Attila rögtönzések
Este Taliándörögdön a Klastromszínpadon az utolsó napjához érkezett az Én, József Attila, itt vagyok! című sorozat. A Szentesi Horváth Mihály Gimnázium drámatagozatos tanulói József Attila-rögtönzések címmel összeállítottak egy kis műsort, melyben a gimnáziumi József Attila-tananyagot mutatták be, először egy ?50-es évekbeli, majd egy 2005-ös tankönyv alapján.
Interjú Perjésné Dózsa Erzsébettel >>
Kaláka
A Kaláka koncert alatt viharossá fordult az idő, előkerültek a pokrócok, a hálózsákok, pulóverek. Ennek ellenére a tömeg nem távozott, sőt! Összekucorodva, fázva, akárhogyan is, de végighallgatták József Attila, Weöres Sándor, Tamkó Sirató Károly és Heltai Jenő verseinek megzenésítéseit.
...és keressük az igazságot
Az Új Színház előadására már addig fajult a szél, hogy majdnem lefújta a színpadról Galkó Balázst, Vass Györgyöt és a stúdiósokat. Az ...és keressük az igazságot című előadás József Attila huszonöt verséből íródott, sok mozgással, zenével, szívvel, lélekkel.
Végül a Merlin Kommandó zárta az estét, a tőlük megszokott, remek, humoros és egyben megható zenékkel.
Ez alatt klezmer zenében tobzódott a Völgy. Taliándörögdön a Veszprémer Klezmer Band lépett föl, Pulán pedig a Budapest Klezmer Band játszott, elképesztő stílusérzékkel, műfajokat keverve a klezmerrel. Klezmer zene lesz még a Völgyben, valamelyik koncertet mindenképp érdemes meglátogatni, főképp annak, aki még nem hallott klezmert. Aki már igen, az úgyis tudja, miről beszélek...
Rick Zsófi
2005. július 31.