Indul a dunaPart Platform

Színpad

Magyar viszonylatban egyedülálló és már régóta szükséges kezdeményezés valósul meg november 13. és 17. között a Trafó - Kortárs Művészetek Háza és a Krétakör szervezésében. A 11 helyszínen zajló dunaPart Kortárs Magyar Előadó-művészeti Platform célja, hogy a struktúrán kívüli színházi és tánctársulatok kollektív módon mutatkozhassanak be a külföldi szakmának.

 
A Trafó és a Krétakör már több évre visszanyúló, gyümölcsöző külföldi kapcsolatait kamatoztatva hívta életre ezt a rendezvényt, a négy nap alatt bemutatandó 25 produkciót egy szakmai tanácsadó testület bevonása és objektív szelektálás előzte meg. A fővárosiak mellett vidéki és határon túli társulatok is megmutathatják magukat a külföldi szakma előtt, enyhítendő a nemzeti platformok piacán érezhető hazai lemaradást. Ahogy Gáspár Máté, a Krétakör ügyvezető igazgatója rámutatott: világszerte csekély a magyar színházi- és táncélet ismertsége, csak néhány társulat van jelen a nemzetközi színtéren. "Az integrációs folyamatot valahol be kell indítani, szükség van egy kezdőlökésre" - tette hozzá.
 

FIMA_Trafo_20080904007_ujra526.jpg
Trafó

A platform - amellett, hogy megmutatkozási lehetőséget biztosít - segít abban is, hogy a szakemberek a hazai szcénáról alkotott átfogó kép mellett személyes kapcsolatokra is szert tegyenek. A kritikusok, dramaturgok, kurátorok, illetve korábbi fesztiválválogatók véleménye alapján, a szubjektív szempontok mellőzésével összeállított program joggal tarthat számot a nemzetközi szakma érdeklődésére. Szabó György, a Trafó - Kortárs Művészetek Háza igazgatója elmondta: ő már annak is örülni fog, ha a vendégek csak egy vagy kettő előadásról azt mondják, ezzel érdemes foglalkozni. Gáspár Máté hozzátette: a dunaParttal arra is szeretnék felhívni a figyelmet, hogy változás csak akkor várható, ha tudatos export-előkészítő munka indul a területen. Az esetleges külföldi elvárásokkal kapcsolatban elmondta: "A közvetlenség, a kreatív térhasználat, az összművészeti megközelítés, az erős színészi jelenlét vagy a magas színvonalú társulati munka elsődleges kritériumok".

 
A Budapestre érkezők között sok valóban jelentős, döntéshozó helyzetben lévő szakember lesz, Gáspár Máté többek közt Loughlin Deegan (Dublin Theatre Festival), Magda Gruzinska (Cracow Theatrical Reminiscences) és Gundega Laivina (New Theatre Institute of Latvia) nevét emelte ki. Szerinte a platform sikeressége azon lesz mérhető, hogy a következő 1-2 évben hány meghívás realizálódik a mostani kapcsolatfelvételek nyomán. A platform keretében többek közt a Pintér Béla Társulat Gyévuska, a TÁP Színház Fisherman's Friends és a Bárka Színház Frankenstein-terv című előadása lesz látható, de itt kerül sor a Frenák Pál Társulat InTimE című előadásának premier előtti bemutatójára is.