Indul a színházi szezon Zsámbékon

Színpad

A Zsámbéki Színházi Bázis és a Fortedanse közös előadásával, a Horváth Csaba rendezte-koreografálta Evangélium című darabbal indul a Budapesttől harminc kilométerre található település nyári színházi programja. Előadásaival a Biblia Évéhez csatlakozó Zsámbéki Színházi Bázison négyszer látható a Koltai Tamás kritikus szerint a krisztusi szenvedéstörténetet, a csoport, a "tömeg" állandó sodrásából, hullámzásából, szakadatlan dinamikájából kibontakoztató darab.
 

HorvathLajosOtto_Evangelium_Zsambek_DVETT20080618022.jpg
Horváth Lajos Ottó az Evangélium próbáján

A fesztivál visszatérő vendége a Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház társulata. Ebben az évben két darabot láthat tőlük a közönség. Az ember tragédiáját és a Dekameront is Vidnyánszky Attila állítja színpadra. Előbbit először június 26-án, Boccaccio száz novellából álló gyűjteményt pedig augusztus 21-én. Vidnyánszkytól élvezhetjük a Halotti pompa című művet is; a Borbély Szilárd kötetéből készült darab premierje szeptember 11-én lesz.

 
A fesztivál a Reneszánsz Évhez is kapcsolódik. Ennek keretében mutatják be a Bodó Viktor rendezte Shakespeare Szentivánéji álom-variációt. A július 24. és 27. között előadásra kerülő darabban tabuk és társadalmi különbségek törlődnek el, ha csak időlegesen is - ez izgatta elsősorban Bodó Viktort, aki mindennél fontosabbnak tartja, hogy legyen egy éjszaka, amikor valóban önmagunk lehetünk, a számonkérés és a büntetés lehetősége nélkül. Szép új világot prezentál Shakespeare módra. Egészen más irányból közelítette meg a világirodalom e remekét Lukács László. A július 31-től augusztus 3-ig négyszer látható Karnevál-lakodalom egy bábmisztérium játék, melyet a rendező megpróbál a magyar hagyományokba beilleszteni.
 

A környező országok magyarlakta vidékei színjátszóinak 1992 óta biztos találkozópontja Zsámbék. Idén sem lesz másként, a Határon Túli és Hazai Színjátszók Fesztiválját július 11-és 13-a között rendezik meg. Erdélyből érkezik többek közt a Fülemüle Színjátszó Kör (Nagybánya), a Kőrösi Csoma Sándor Diákszínpad (Kovászna), a SZKOCCS Diákszínjátszó Csoport (Zilah), Felvidéket a Lévai Garamvölgyi Színpad és a Komáromi Jókai Napok győztes csoportjai, Vajdaságot egyebek mellett a Soma Színtársulat és az Oprheus-Theater Amatőr Színjátszó Társulat képviselik.

 
A Máté Gábor dirigálta Szan(d)tner Annában (augusztus 7-10.) a legköznapibb nyelvű improvizációk a legmerészebb metaforákkal váltakoznak majd, hagyomány és modern stíluseszközök, drasztikum és fennkölt elemek egymással összefonódva, együttesen adják az előadás vonzóerejét. A sejtelmes, félhomályos stílusú jelenetekben, az egyszerű, de sűrítetten drámai történetekben az AlkalMáté Trupp, és elsősorban Szandtner Anna életének különböző eseményei villannak fel.
 
A most 26. alkalommal rendezendő kulturális eseménysorozaton - a korábbi évekhez hasonlóan - jazz-és egyházzenei koncertek is várják a közönséget, sőt a Múzeumok éjszakája programsorozatba is bekapcsolódik a fesztivál azzal, hogy a zsámbéki Földi Telepítésű Magyar Légvédelem Fegyvernemi Múzeuma kitárja a kapuit jó későn is.
 
Az idei év egyik újdonsága, hogy filmekre is beülhetnek az érdeklődők, Jancsó Miklóstól vetítik a Nekem lámpást adott kezembe az Úr Pesten, az Anyád! A szúnyogok, az Utolsó vacsora az Arabs Szürkénél, a Kelj fel komám, ne aludjál!, a Mohácsi vész, valamint az Ede megevé ebédem című alkotásokat.
 
Ugyancsak újdonság a rakétabázison szervezett képzőművészeti alkotó tábor Land Art címmel. Itt Szombathy Bálint művészeti vezető irányításával természetes anyagokból, fűből, fából, szalmából készült alkotások mutatkoznak be, amelyeket június 26. és 29. között láthat a publikum.
 
A három hónapos fesztivál a Kulturális Örökség Napjai című programmal zárul szeptember 21-én.