Ismét bikinibe bújik Cupido és a Halál

Színpad

Cupido és a Halál egy fogadóban szállnak meg, ahol az Inas összecseréli fegyvereiket, így a Halál kiszemeltjei olthatatlan szerelemre gyúlnak egymás iránt, ellenben Cupido az egymásnak választott szerelmeseket halálra sebzi. Így indul a Cupido és a Halál című barokk kisopera története. Ehhez a darabhoz nyúlt Magyarországon először a 2004-ben alakult Halastó kórus.
 
 
Tavaly tartott egy baráti munkabemutatót, ami a vártnál nagyobb sikert hozott (az öt előadásból öt teltházas lett úgy, hogy semmiféle hírverést nem szerveztek köré), ezért  az alkotók idén is színpadra állítják - hat alkalommal. Az előadás időpontjai június utolsó két hétvégéje (június 19., 20., 21., 26., 27., 28.), az online jegyvásárlás június 4-én indult. Ennek úgy viszik hírét, hogy szerdánként az összpróba után valahol Budapest belvárosában elénekelnek egy-egy kórustételt a darabból. Szerdán a Gödör közönsége élvezhette a hirtelen feltűnt éneklő tömeget.
 
"Hamar rájöttünk, hogy nem célunk a darab autentikus előadása, mivel erre kevés megfelelően képzett ember van ma Magyarországon. A Halastó szemléletéhez közelebb áll az a cél, hogy a mű mondanivalója hasonló élményt nyújtson, mint keletkezésének korában"- fogalmaznak a Halastó vezetői, ami annyit jelent, hogy egy igazi szórakoztató darabot állítanak színpadra. Ebbe beleférnek a műanyag vízipisztolyok, a fürdőruha és fürdőköpeny, mint jelmez és az egész opera (pontosabban masque) vígjátéki hangulata.
 
 
A Cupido és a Halál egy XVII. századi, késő barokk kisopera, szerzői Matthew Locke és Christopher Gibbons. Vannak benne beszélt és énekelt dialógusok, áriák és táncjelenetek. A darabra a Halastó kórus karnagyai, Halas Dóra és Tóth Árpád a Zeneakadémia archívumában találtak rá még évekkel ezelőtt, amelyet a feljegyzések szerint eddig Magyarországon még nem mutattak be. Az idén már közel nyolcvan főt számláló kórus tagjai mindannyian munka mellett, szabadidejükben készülnek az előadásra. A Cupido és a Halál minden egyes munkatársa egyben a kórus tagja is: "mi játszunk a hangszereken, mi szervezzük a helyszínt, a kellékeket, magunk tervezzük a saját jelmezünket, magunk fordítottuk le a darabot, mi varrtuk az elíziumi ponyvát, mi terveztük a honlapot és így tovább."
 
A darab rendezője, Göttinger Pál 2008-ban csatlakozott a Halastóhoz, amikor a karnagyok felkérték, hogy segítsen színpadra vinni a kisoperát.