Az élet fiai című darab a három világhírű művész magánéletét mutatja be. Bognár László a megíráshoz többek között Sand bizalmas naplóját, valamint a híres Liszt-kutató Alan Walker Liszt életrajzát is felhasználta. Nem volt könnyű feladata a források tekintetében, mert a három ember közötti levelezés töredékesen áll rendelkezésünkre, Sand és Chopin levelezése például megsemmisült, mivel azt az írónő elégette.
A két világhírű zenész valamint az írónő életét bemutató darabban a zenének is fontos szerep jut. Érdi Tamás zongorajátéka szerves részét képezi az előadásnak. A három fiatal találkozásakor egyikük sincs könnyű helyzetben, hisz Liszt elvesztette apját, aki gyermek- és kamaszkora erőt próbáló fellépéssorozatait szervezte. Chopin családjától, barátjától elszakítva él. Sand házassága pedig tönkrement, törekvései, hogy tartós kapcsolatra találjon, sikertelenek. A fiatal tehetségek Párizsban zajos sikereket aratnak. Megjelenéseiket, Chopinét a szalonokban, Lisztét a koncerttermekben, Sandét a sajtóban, fokozott érdeklődés előzi meg, de megélhetésük még bizonytalan. A három művész közel tíz évet tölt egymás vonzásában.
Mi az, ami közel hozza, majd pályájuk delelőjén végleg elválasztja őket? Milyen ösztönzéseket kapnak egymástól? Mi az, ami idővel sem múló nyomot hagy bennük? Ezekre a kérdésekre keresi a választ a darab.
A felolvasóesten kirajzolódik a XIX. század harmincas-negyvenes éveinek Párizsa, ahol titkos egyletek, társaságok működtek, házkutatások és a hatóságok zaklatásai közepette. Az országban nem szűnnek a merényletkísérletek a király, Lajos-Fülöp ellen és ugyanakkor kibontakozóban van I. Bonaparte kultusza. Ez Chopin, Liszt és George Sand környezete.
Liszt improvizált, mint a mai jazzkoncerteken, Chopin a belsőséges házi koncertek nagymestere volt, ahol mindenkit lenyűgözött azzal, ahogy utánozta kortársait, Sandnak pedig a mai értelemben vett bestsellert köszönhetjük. A darab fiatalkori találkozásukat mutatja be, hisz később elsodorta őket egymás mellől az élet.