Jezsuita iskoladrámák színpadképeit állítják ki

Színpad

A június 19-ig látogatható, Illúziók birodalma - jezsuita iskoladrámák színpadképei című tárlat darabjait az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet kölcsönözte. Az OSZMI szcenikai gyűjteményében lévő műtárgy-együttes, képzőművészeti-színháztörténeti anyag a világon szinte egyedülálló, a jezsuita díszlettervekből Európában alig 15-20 darab található.
    

Az érdeklődők az 1700-as évekbeli jezsuita iskoladrámák előadásainak kézzel festett díszletterveit, kellékterveit, színpadi tereinek metszeteit, kerti architektúra képeinek színes ceruzarajzait, tusrajzait tekinthetik meg, melyek jó minőségű rongypapírra készültek. 
    
A számos művésztől származó metszetek, rajzok tartalmilag sokszínű képet mutatnak, így a tárlat anyagában a díszlettervek, jelmezrajzok és kelléktervek mellett elő- és háttérfüggönyök, a barokk "theatrum mundi" gondolat vizuális színpadi megjelenítései, térkompozíciók és a barokk spektákulumok díszlettípusai is szerepelnek.
    
A kiállítás nemcsak a barokk képzőművészetről ad árnyalt képet, hanem a jezsuita kollégiumok szerepét is bemutatja az oktatás és színjátszás fejlődésében.
    
A kivételes anyagra már az 1990-es években felfigyelt a nemzetközi kulturális világ, a gyűjteményt Benito Ortolani és Marcello Fagiolo olasz barokk kutatóprofesszorok is tanulmányozták. A műtárgyakat Magyarországon először Csatkai Endre ismertette a Színpad című folyóirat hasábjain 1936-ban.
    
Az európai színháztörténet kiemelkedő jelentőségű jezsuita tervgyűjteményét az OSZMI 1965-ben vásárolta meg a Storno Gyűjteményből, a rajzokat 2000-ben a Soros Alapítvány és a Nemzeti Kulturális Alap segítségével restauráltatták. A Budapesti Történeti Múzeumban rendezett tárlat a gyűjtemény első teljes bemutatója.