A jó és a rossz örök küzdelme az Új Színház idei évadjában

Színpad

Steinbeck művét Spiró György írta színpadra, a darabot Szikora János rendezésében 2010 februárban mutatja be a teátrum .
 
"Napjaink nagyközönsége nagyon nem hisz semmiben, viszont ezzel egy időben hihetetlenül feltámad az igénye egy olyan helyre, ahol még mindig megmarad a reménye, hogy valószínűleg igazat mondanak neki" - fogalmazott a művészeti vezető, hozzátéve, hogy John Steinbeck azt állítja, mindig csak egy történetről van szó, erre az egy történetre épül minden elbeszélés, minden dráma és minden költemény, és ez az egy történet az emberben zajló örök küzdelem a jó és a gonosz között".
 
"Ez a konfliktus azért különösen felértékelődik napjainkban, mert ebben nem szegények és gazdagok, nem pártideológiák, nem ellenséges nációk küzdenek egymással, hanem a küzdelem az emberen belül van" - mondta Szikora János, hozzátéve, hogy a következő évad darabjai ilyen ősbölcsességeket fogalmaznak meg.
 

ujszinhaz_evadnyito_bytsd-5.jpg
Márta István és Szikora János
 
"Lehet, hogy eklektikusnak tűnik, de a színház nem CBA, ahol minden polcon van valami más, és ami tetszik, azt levesszük magunknak.  Ezekben a rendkívül mély bölcsességekkel megfogalmazott darabokban örökérvényű igazságok vannak, azokat az értékeket mutatják fel, amelyeket nekünk megőrizni és közvetíteni kell" - tette hozzá a művészeti vezető, aki bízik abban, hogy a következő évad példát mutat arra, hogy a teátrum képes ezeket a nem manipulálható értékeket népszerűen közvetíteni az emberek felé.  
 
Az új évad nagy "durranása" Paulo Coelho Tizenegy perc című darabja lesz, a brazil író nagysikerű regényét Pozsgai Zsolt viszi színpadra. A művet a Thália Színházzal közös koprodukcióban mutatják be.
 
Zimányi Zsófia, a Thália Színház igazgatója elmondta, azért esett a választás Coelhóra, mert a bestselleríró könyvei több mint százmillió példányban keltek el világszerte. Pozsgai Zsolt szerint az író "valami olyasmit tud, ami sokaknak tetszik". A darab zenéjét Gerendás Péter írta.
 
A 2009/2010-es évad  premierje október 31-én Molnár Ferenc A hattyú című darabja lesz, Szinetár Miklós rendezésében, majd jövő év februárban mutatják be a Steinbeck-adaptációt. Április 17-én  Shakespeare Ahogy tetszik című darabját tűzik műsorra.
 
 
A teátrum májustól Bubik István nevét viselő stúdiószínpadán mutatták be szeptember 6-án a Neptun Brigáddal közös produkciót. A Világszép nádszálkisasszonyt Baksa Imre vitte színpadra.  Decembertől játsszák Ács János Casanova Nouva című előadását; a szerző-rendező megfogalmazása szerint a zenés darabban nem a nőfalóra, hanem a reneszánsz emberre koncentrálnak.
 
Az idei évadban tíz tavalyi darab marad a színház repertoárján, többek között a nagysikerű, "levehetetlen"  Még egyszer hátulról című, Jiri Menzel rendezésében. A cseh rendező egyébként ebben az évadban is a teátrumba látogat
Idén is játszani fogják a Tisztújítást Szinetár Miklós rendezésében, valamint a Szentivánéji álom és A fösvény című darabokat, ez utóbbiakat Szergej Maszlobojscsikov vitte színre.
 
Szikora János az újdonságokat említve elmondta: az Új Színház nyit a határokon túlra is; elsősorban horvát és szerb színházakkal keresik a közös munka lehetőségét. Első lépésben cserejátékokat, vendégjátékokat szerveznének a varasdi Nemzeti Színházzal, illetve az újvidéki Szerb Nemzeti Színház drámai tagozatával.
 
A színház jövőre társművészetekre és a zenére épülő estsorozatot indít a Magyar Állami Operaházzal koprodukcióban. Kovalik Balázs hozzátette, alapvetően kortárs kamaraoperákban gondolkodnak. Ennek első darabját 2010 októberében mutatják be; a tervek szerint Márta István Csodálatos mobilvilág címmel ír operát.
 
Szikora János további terveiről szólva , szeretné ha a színház szellemi agorává válna. Ennek keretében indul a  Új Ararát címmel Szikszai Rémusz színész szerkesztette estsorozat, Ennek bemutatkozása szeptember 17-én lesz; ahol az ötvenéves Kovács András Ferenc költőt költők, írók, zeneszerzők köszöntik majd.
 
Márta István, az intézmény igazgatója tavalyi évadot értékelve elmondta, a színház több művésze részesült különböző rangos elismerésekben, köztük Gáspár Sándor Kossuth-díjat kapott, illetve Bánsági Ildikó és Eperjes Károly a Halhatatlanok Társaságának örökös tagjai lettek.
 
A színház 2008-as összköltségvetése 497 millió forint, amelyből 118 millió forint saját bevétel, 379 millió pedig fenntartói támogatás. Az 5-6 százalékos nézőszámcsökkenést különböző bérletek, valamint egyéb kedvezmények bevezetésével próbálják megállítani. Az új évadot két új színésszel, Nemes Wandával és Száraz Dénessel kezdik, távozott a társulatból Botos Éva, Györgyi Anna és Kovács Krisztián.
 
A társulati ülésen adták át a színház díjait is, a 2009-es Cortina - Szin-tár díjat Berzy Tamás főszínpadmester kapta, a Paulay Ede-díjat Fodor Annamária színésznő vehette át, aki jelenleg többek között a Világszép nádszálkisasszony címszerepében látható.