Kállai Ferenc előtt tiszteleg a Film, Színház, Muzsika

Színpad


halhatatlanok_KallaiFerenc_D_KOS20080921004.jpg
Kállai Ferenc

(MTI) - Mint az album szerkesztője, Keleti Éva fotóművész felidézte, szinte pályája kezdete, az ötvenes évek eleje óta ismeri Kállai Ferencet, aki már akkor befutott színésznek számított. "Először talán a Nemzeti Színházban fényképeztem őt, a Ljubov Jarovaja című darabban" - emlékezett vissza a fotóművész.

   
Keleti Éva mintegy 90 képet válogatott össze Kállai Ferenc hosszú életpályájáról; mint megjegyezte, az album így is csak "kóstoló" lehet, hiszen a 2000-ben a nemzet színészei közé választott művész a kiadványban bemutatottnál sokkal több szerepet játszott. A 128 oldalas kötet azonban Kállai Ferenc színpadi és filmes pályafutása mellett néhány fotó erejéig magánéletébe is bepillantást nyújt - tette hozzá.
   
Keleti Éva bevallása szerint legkedvesebb Kállai-képét is a színházak falain kívül készítette: egy 1971-es fotóriport egyik felvételén a színművész pulijával a karjában ül házának kertjében. "Ez a fotó egy boldog, kiegyensúlyozott Kállai Ferit mutat" - szólt a képről a fotográfus.
   
A Magyar Filmtörténeti Alapítvány három felvételén és két, ismeretlen szerzőtől származó fényképen kívül csak MTI-fotókat tartalmazó album képeinek több mint felét Keleti Éva készítette; a kiadványhoz Szakonyi Károly Kossuth-díjas író írt személyes hangú előszót.
   
A zsebkönyv formátumú kötet végén Kállai Ferenc életrajza, valamint filmbeli és színházi szerepeinek listája olvasható, amelyeket a képaláírásokkal együtt Gajdó Tamás, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet munkatársa készített.
   
A fotóalbumot november 23-án Szakonyi Károly mellett Vince Mátyás, az MTI elnöke, a kötet főszerkesztője mutatja be a Symbol Budapest átriumában, az esemény díszvendége - amennyiben egészségi állapota engedi - Kállai Ferenc lesz.
   
A nemzeti hírügynökség 2007-ben indította útjára Film, Színház, Muzsika című fotóalbum-sorozatát, melynek első kötete Darvas Iván, ez év szeptemberében megjelent második része pedig Törőcsik Mari pályafutása előtt tisztelgett.