A kaposvári Gyermekszínházi Biennálé díjazottai

Színpad

ASSITEJ Magyar Központ díjai

Halász Judit - színművész
Nánay István - kritikus
Komáromi Gabriella - tanszékvezető, főiskolai tanár, kandidátus

Nánay István
a kevesek közé tartozik, akik kritikusként is szívükön viselik a magyar gyerekszínházak ügyét. Cikkei és személyes megszólalásai sokban hozzájárultak ahhoz, hogy a színházi szakma befogadja, értékelje a gyerekszínházakat és előadásokat. Műfaji korlátokat nem ismer, a színház minden részterületén otthonos, a bábművészek új generációi ugyanúgy az ő tanácsaiból, szakmai értékeléséből meríthettek erőt, mint ahogy nem kis részben neki köszönhető a kaposvári gyermekszínházi biennálé létrejötte. Zsűrielnökként és vitavezetőként is hozzájárult ahhoz, hogy a gyerekszínházi diskurzus egyáltalán megszólaljon. Megnyilvánulásai az értékek felmutatását, a példaadást, a paradigmaváltást szolgálják. Az ASSITEJ Magyar Központ elnöksége az idén első ízben odaítélt ASSITEJ-díjjal szeretné elismerni Nánay Istvánnak a gyerekkultúráért, gyerekszínházakért pályája során végzett munkáját.

Komáromi Gabriella
oktatói pályája és tudományos munkássága a gyerekirodalomhoz kötődik. A gyerekkultúra valamennyi területén tájékozott, minden újra érzékeny szakember. Elsőként értesült a svéd gyerekszínházak újszerű előadásairól, amikor Magyarországon még színházi szakemberek sem hallottak róla, s amikor a honi színházakban is megjelent az új irányzat, munkásságával hozzájárult ahhoz, hogy e szárnypróbálgatások idővel a magyar gyerekszínházi kultúra integráns részeivé váljanak. Az első két kaposvári biennálén a zsűri tagjaként fontos része volt abban, hogy a seregszemle olyan értékeket tudott felmutatni, melyek az egész színházi szakma számára példaadóvá váltak. Az ASSITEJ Magyar Központ elnöksége az idén első ízben odaítélt ASSITEJ-díjjal szeretné elismerni Komáromi Gabriellának a gyerekkultúráért, gyerekszínházakért pályája során végzett munkáját.

Halász Judit
neve összeforrt a gyerekkultúrával. Vígszínházi szerepeiben, filmek, köztük gyerekfilmek szereplőjeként ugyanúgy maradandót alkotott, mint dalaival, melyek évtizedek óta több generációnak okoznak örömöt. Emblematikus figurája lett annak az irányzatnak, melyben az immár szülővé vált rockgeneráció képviselői először fordultak a legkisebb korosztályok felé. Előadói, alkotói munkássága példaadó lehet mindazok számára, akik hisznek abban, hogy felnőtt és gyerek egyazon zenét hallgatva, ugyanazon nézőtéren ülve közösen is jól érezheti magát - hiszen egyazon kultúra részét képezik. A megújuló gyerekszínházak egyik alaptörekvése éppen az, hogy olyan színházi légkört teremtsen, olyan élményt nyújtson, melyben a Halász Judit által énekelt dalokhoz hasonlóan minden korosztály örömét leli. Az ASSITEJ Magyar Központ elnöksége az idén első ízben odaítélt ASSITEJ-díjjal szeretné elismerni Halász Juditnak a gyerekkultúráért, gyerekszínházakért pályája során végzett munkáját.

Kolibri Színház: Semmiség (Tóth József)
 

A Magyar Színházi Társaság Különdíja

Griff Bábszínház: Szindbád

A legígéretesebb új társulatnak

Az Igazságügyi Minisztérium Országos Bűnmegelőzési Bizottságának különdíja

Kolibri Színház: Semmiség

BUTÉLIA - DÍJ

Figurina Animációs Kisszínpad: Hendikep

A bátor és mély érzékenységű előadásért

BUTYKOS DÍJ

Ládafia Bábszínház: A lóvá tett kupec

A vásári színjáték újrafogalmazásáért

KÜLÖNDÍJ

Vaskakas Bábszínház: Szerelmesek

A virtuóz és részletezően finom bábos emberábrázolásért

Kolibri Színház: Az apuka

A szellemes színházi nyelv és együttesi játék elismeréséért

FESZTIVÁLDÍJ

Bárka Színház: A legyek ura
A kiemelkedő minőségű társulati munkáért

Kerekasztal Színházi Nevelési Központ:Ördöghajsza

A színházi élmény nagyerejű és mélyen átgondolt közvetítéséért

ASSITEJ ÜVEGHEGY DÍJ

A sötétben látó tündér alkotóinak (Örkény István Színház)

Pogány Judit Bagossy László: Sötétben látó tündér című darabjában