Kierkegaard és a művészet

Színpad

(MTI) - Az intézet a budapesti Kierkegaard Cabinet szervezéséhez csatlakozva a Dán Kulturális Intézettel és a budapesti dán nagykövetséggel közösen hozta létre a tudományos határokon átívelő és Kierkegaard pályáját színházi szempontból megközelítő kétnapos konferenciát.

 
Kierkegaard elég szervesen köthető a színházhoz, bár nem ez lesz az egyetlen téma - hangsúlyozta Czékmány Anna, a program hazai szervezője, hozzátéve, egyre inkább trend a tudományos tanácskozások terén, hogy a szervezők megpróbálnak olyan peremterületeket választani egy-egy filozófus életművéből, amelyek nem feltétlenül tűnnek a fősodorba tartozónak. "Ha valaki Kierkegaard nevét hallja, valószínűleg nem a színház- és drámaelméletre gondol, de egyáltalán nem érdektelen a periféria, a 'morzsák' alapján közelíteni ehhez az eddig totálisnak kezelt gondolatrendszerhez" - fogalmazott az irodalomtörténész.
 
A szemináriumra a koppenhágai Soren Kierkegaard Kutatóintézet munkatársai és az OSZMI kutatói mellett számos országból érkeztek előadók. "Nem olyan sokan foglalkoznak magas szinten a dán filozófus munkásságával, de a mintegy harminc kutatóból mi el tudtunk hívni tízet" - hangsúlyozta Czékmány Anna.
 
Az OSZMI munkatársa szólt a szemináriumot kísérő kamarakiállításról is: "Daniel Liebeskind amerikai építész a koppenhágai művészeti akadémia tanáraival és diákjaival egy közös projektben a kierkegaardi séták alapján létrehozott egy nagyon érdekes térbeli konstrukciót, egy több mint három méter magas tárgyat". Elmondása szerint ezt helyhiány miatt a Bajor Gizi Színészmúzeumban nem tudják kiállítani, de a konstrukciót és a munkafolyamatot megörökítő fotódokumentációt fénymásoló-fóliák segítségével egymásra rétegezve mutatják be a konferencia helyszínén.
 
Mint Czékmány Anna elmondta, a kétnapos szemináriumon elhangzó előadások egy angol nyelvű tanulmánykötetben nyomtatott formában is meg fognak jelenni.