Kippkopp és Tipptopp a legkisebbekhez beszél

Színpad


kikatt_kolibriszinhaz_byszlovakjudit.jpg
Kikatt a Kolibriben

"Néhány éve tulajdonképpen evidencia volt itthon, hogy három évesnél kisebb gyerekeket nem szabad színházba vinni, mert nem kötik le a figyelmüket az előadások - emlékszik vissza Tisza Bea, a Kippkopp és Tipptopp rendezője. - A Glitterbird EU-s projekttel - melynek köszönhetően Magyarországon is megjelent a csecsemőszínházi műfaj - aztán kiderült, hogy bizonyos feltételekkel készíthetők olyan produkciók, amelyek egyaránt megadják a művészi értéket és a szórakozás élményét akár a féléves csecsemőknek is. A gyors fény- és hangváltások kerülésével, az előadások nyugodt, elmélyült szemlélődésre lehetőséget nyújtó tempójával és időtartamuk 25-30 perces maximalizálásával fenntartható a legkisebbek érdeklődése."

 
A csecsemő-előadások közönségénél az alkotók azonban olyan óriási eltérésekkel szembesültek, amelyek egyik más korcsoportnál sem ennyire jellemzőek: az a produkció, amelyik élvezetes az egy-kétéves kicsik számára, a hároméveseket sokszor már nem köti le. Amióta tehát 2005-ben bemutatták első ilyen darabjukat, a 2-4 éveseknek szóló előadások hiánya miatt egyfajta űr keletkezett a színház repertoárjának folytonosságában, amit már régóta szerettek volna orvosolni.
 
A Kolibri 2009 elején kapott felkérést a Művészetek Palotájától egy, a Tallér Zsófia által a Kippkopp és Tipptopp mesére komponált zongoradarabokhoz kapcsolódó előadás áprilisi bemutatására. Az élő zenei kíséreten alapuló bábszínház ihlette aztán a Jókai téri teátrum Marék Veronika szövegkönyvével és dalszövegeivel, illetve Novák János zenéjével, speciálisan a 2-5 évesek korosztályának készült előadását. 
 
A Kolibri bemutatójának képi világa és 35 perces időtartama a csecsemőszínházból már kinőtt, a gyermekszínházi produkciókhoz azonban még kicsi gyerekek figyelméhez igazodik, ugyanakkor - átmenetet képezve köztük - ötvözi a két műfaj sajátosságait. A történetben a környezettel való megismerkedés, a növények, állatok, erdei világ felfedezése a két-háromévesek érdeklődési körének fontos jellemzője. A cselekmény, amely szerint a barátot kereső gesztenyefiú, Kippkopp és az éjszakai szállás után kutató gesztenyelány, Tipptopp egymásra talál, pedig már a 4-5 éveseket foglalkoztató szociális kapcsolatok körül bonyolódik.
 
Tisza Bea szerint a Kippkopp és Tipptopp azonban nem csupán tartalmi szempontból ideális választás a 2-5 évesek színházi bevezetésére, hanem a Kippkopp-történetek népszerűsége miatt is.