Könyv a magyar bábművészet "nagyasszonyáról"

Színpad


kovacsildiko_babrendezo_crop.jpg
Kovács Ildikó

(MTI) - Az Országos Színháztörténeti Intézet és Múzeum (OSZMI), valamint a Koinónia közös kiadásában megjelent, számos grafikával és fotóval illusztrált 375 oldalas kötet végigköveti a bábszínházalapító, rendező Kovács Ildikó legjelentősebb rendezéseit az erdélyi korszakból, amelynek állomásai Nagyvárad, Kolozsvár, Nagyszeben és Bukarest voltak, valamint a magyarországi rendezések helyszíneit Debrecentől Kecskeméten át Zalaegerszegig.

 
Az OSZMI ismertetője szerint az olvasó megtudhatja például, milyen volt Yves Yolie vendégszereplése Bukarestben, hogyan alakult meg a Kolozsvári Bábszínház, és milyen hatást gyakorolt Grotowski az erdélyi magyar bábjátszásra. A pályakép külön kitér azokra az iskolákra, meghatározó egyéniségekre, akik döntő befolyást gyakoroltak Kovács Ildikó rendezői személyiségének kialakulására.
 
"Elsődleges volt számomra, hogy a kortársak, akikkel lehetőség nyílt beszélni, minél több konkrétumot, akár apróságnak is tűnő részletet elmeséljenek arról, hogyan rendezett Kovács Ildikó"- írta a kötet szerkezetéről Szebeni Zsuzsa, az OSZMI határon túli referense.
 
Az Adjátok vissza a gyermekkort! című csütörtöki rendezvényen az érdeklődők több bábelőadást is megnézhettek élőben, illetve felvételről a Bajor Gizi Színészmúzeumban, ahol kiállítás is nyílt Kovács Ildikó festményeiből és Sipos László grafikus illusztrációiból.