Különös Figura

Színpad

A húszéves Figura Erdély hivatalosan elismert kísérleti jellegű színháza. A legkisebb költségvetéssel működik a húszezres lakosú kisvárosban, és fesztiválról fesztiválra járva hoznak el különféle díjakat. Most a Völgyben tíz előadással mutatkoznak be öt különböző helyszínen. Évente négy-öt bemutatót tartanak, köztük mozgásszínházit is és gyerekeknek készülőt is. A hivatalos támogatás csupán a társulat fizetésére elegendő, minden más költséget különféle pályázatokon próbálnak megszerezni.

- Te hogy kavarodtál ebbe bele?

- Gyergyói vagyok, és még középiskolásként bekapcsolódtam az akkor Bocsárdi László vezette együttes munkájába. Bocsárdi, például, vegyészmérnökként dolgozott napközben, és esténként próbáltak. Ám nemsokára, miután hivatalossá váltunk, mindnyájuknak dönteni kellett, hogyan tovább. A fő színészek szakítottak korábbi életükkel. Pálffy Tibor, aki most Sepsiszentgyörgy vezető színésze, gyári munkás volt. Vagy Szabó Tibor, aki a Lakodalomban meg a Scapin furfangjaiban is játszik, éttermi zenészként tevékenykedett.

- És te mikor döntöttél?

- A középiskola után Temesváron jártam egyetemre, gépészmérnök szakra. Közben már ott bekapcsolódtam a Thália munkájában, melyet Mátray László temesvári színész vezetett. Aztán váltottam, és Kolozsváron szereztem szociológus diplomát. De ekkor már rendszeresen játszottam a kolozsvári bábszínházban. Végül a bukaresti színművészeti rendező szaka, és visszatértem Gyergyóra.

- Mi a Figura szakmai sikerének titka?

- Mostoha körülmények közt dolgozunk. Volt olyan, hogy hét fokban próbáltunk. Mindenki mindent csinál, a díszlettologatástól a kellékezésig, a színpad fölmosásától a sofőrködésig, és így tovább. Ez nagyon összehoz bennünket. Ez, amit úgy mondhatnék, hogy a figurás mentalitás. És a hagyományaink! Nagyon sikeres előadások voltak itt, és sokan, akik azóta híressé váltak, indultak innen, rendezők, dramaturgok, színészek.

- Van közönségetek?

- Mivel kis városban élünk, egy-egy darabunkat négyszer-ötször tudjuk eljátszani. De járunk fesztiválokra, vendégjátékokra, és magunk is szervezünk eseményeket. Például a Romániai Kisebbségi Színházak kollokviumát, melyen magyar színházak mellett német, zsidó társulatok is föllépnek. Jövőre készülünk bemutatni Láng Zsoltnak, a kortárs magyar irodalom jeles erdélyi képviselőjének a társulatunk számára írt darabját, és Mihai M?niu?iu is fog nálunk rendezni, akinek a magyarországi közönség a Média rendezését ismerheti a Pécsi Országos Színházi Találkozóról.

(loki)-Művészetek Völgye 2005