Látszanak, mert játszhatók

Színpad

Június elsején a Színház- és Filmművészeti Egyetem Nádasdy-termében mutatták be a "Láthatók, mert játszhatók" - Shakespeare a színpad tükrében című tanulmánykötetet. Géher István és Földényi F. László mutatják be a könyvet, közreműködik Molnár Piroska és Bezerédi Zoltán.

  Részlet Földényi F. Lászlónak a kötethez írt előszavából: "Mondd meg, hogyan viszed színre Shakespeare-t, s megmondom, ki vagy. De nemcsak azt mondom meg, hogy te hogyan látod Shakespeare-t, hanem azt is, hogy milyen annak a kornak a színháza, amelybe beleszülettél. Mert Shakespeare-t előadni nemcsak annyit jelent, hogy a darabjait színpadra viszik. Megmérettetés is ez a javából. A több évszázados Shakespeare-játszás hagyománya előtt éppúgy, mint a színházművészet feladatáról vallott felfogások századokon átívelő története előtt."
  A kötet valamennyi írása - néhány, az ötvenes és hatvanas évek reprezentatív rendezésének elemzését leszámítva - a közelmúlt előadásait vizsgálja. A Színház- és Filmművészeti Egyetem, illetve az ELTE Anglisztikai Tanszékének hallgatói természetesen más-más módszerekkel nyúltak alapanyagukhoz, így a könyvben a tudományos igényű értekezéstől az esszén át a művészekkel folytatott beszélgetésig és a műhelynaplóig sokféle megközelítéssel találkozik majd az olvasó.   
  Újra Földényi F. Lászlót idézzük: "A mai olvasó átfogó képet kap az elmúlt évtized Shakespeare-rendezéseinek legjellemzőbb irányzatairól. Betekintést nyer a Shakespeare-kutatás és -filológia legújabb eredményeibe is. És végül, közvetve a kortárs színházművészetről is megbízható képet kap. Ez az utóbbi szempont pedig nemcsak a mai olvasó számára fontos, hanem a következő generáció színháztörténészei számára is. Igen, mi, ez a generáció ilyennek láttuk  Shakespeare-t, tehát ilyen volt a színházkultúránk is."
  A kötet szerzői között jól ismert neveket épp úgy találunk, mint egyelőre kevésbé ismerősen csengőket: Ács János, Berki Judit, Bezerédi Zoltán, Cseicsner Otília, Dezsényi Péter, Harangi Mária, Jámbor József, Kiss Csaba, Koltai M. Gábor, Lőkös Ildikó, Márkus Zoltán, Molnár Piroska, Paraizs Júlia, Pazonyi Judit, Schandl Veronika, Tabi Katalin, Tóth Noémi írásait tartalmazza a "Láthatók, mert játszhatók" című tanulmánygyűjtemény.

  A könyvben szó esik többek között Tim Carroll interaktív Hamletjéről (Paraizs Júlia: Hamlet bárkája), Chéreau avignoni Hamletjéről (Dezsényi Péter: Konvenciók és meglepetések) vagy Kiss Csaba Hamlet-parafrázisairól (Tabi Katalin: Hazatérés?). Koltai M. Gábor Ruszt József Hamletjéről írt, Lőkös Ildikó a Mission Impossible című tavalyi zsámbéki premierről osztja meg az olvasóval gondolatait. Jámbor József a Romeo és Júlia kapcsán ad számot "szabadon eresztett gondolatairól", Kiss Csaba pedig rendezői szemmel nézi a Macbethet. Molnár Piroskával Lőkös Ildikó beszélgetett York hercegné alakjáról, Bezerédi Zoltán a shakespeare-i tragédiák bolondjairól értekezik. A kötetet Cseicsner Ottília beszélgetése zárja, aki Ács Jánost Shakespeare-rendezéseiről faggatta.