Leonard Bernstein - A csodák városa

Színpad

 
Szurdi Miklós a Terasznak elmondta: második nap Bernstein A csodák városa című musical-jét fogjuk bemutatni, amely egy európai ősbemutató, tehát Európában soha nem mutatták be ezt a musical-t, amelyet Bernstein mintegy 3-4 évvel a West-Side Story előtt írt. Előtanulmánynak is tekinthető, de azért azt hiszem több annál. Tudni kell róla, hogy nyáron volt már belőle négy előadás, de azért új bemutatónak tekintjük, hiszen a színházba most visszük be. Nagyon szereti a fehérvári közönség ezt a műfajt, és azt gondolom, hogy az ország egyik legjobban musical-t éneklő társulatát tudhatjuk magunkénak.
 
A csodák városa

New York bohémnegyedében, Greenwich Village-ben - ahol még fel nem fedezett festők, be nem futott költők, lokáltáncosnők, jazz zenészek, jól "menő" prostituáltak és csavargók élnek - megjelenik két ártatlan és naív lány, Ruth és Eileen. A testvérek álmaik megvalósításának reményében költöznek Ohio államból a csodák városába: Ruth író szeretne lenni, Eileen pedig színésznő. Vidéki kislányok New Yorkban: roppant izgalmas és persze bonyodalmakkal tarkított történet.

 
 
A két nővér két teljesen különböző karakter. Ruth fekete hajú, elegáns, de hétköznapi jelenség - Eileen viszont igazi szőke bombázó, akinek a lábai előtt hevernek a férfiak.
A lányok élete nehezen indul: nem jártasak az álláskeresésben és a lakásszerzésben sem. Újdonsült ismerősük, Appopolous ajánl nekik egy olcsó alagsori műteremlakást: a lakás azért olcsó, mert közvetlenül mellette épül az új metró. A folyamatos robbantások dübörgése iszonyatos, ráadásul kiderül, hogy a lakásban előttük Violet, a prostituált fogadta kuncsaftjait. Jönnek is a legkülönbözőbb korú és fazonú férfilátogatók, akik a két gyanútlan lányban az ősi szakma új művelőit vélik felfedezni. Ilyen körülmények között a lányoknak hamar honvágyuk támad Ohio iránt...
 
 
Ruth hiába házal novelláival a szerkesztőségeknél, senki sem kíváncsi egy vidéki lány írásaira. Eileen iránt viszont érdeklődnek az impresszáriók, ám nem színésznőként: csak a szőke bombázót akarják megszerezni egy éjszakára. A lányok közben egyre több ismerőst gyűjtenek maguk köré, akik rendszeresen látogatják is őket, és egy ilyen viharosabb összejövetel során Eileent letartóztatják prostitúció vádjával. A csinos lány azonban hamar leveszi lábukról fogvatartóit: egy idő után az egész rendőrkapitányság a lábai előtt hever.
Eileent tulajdonképpen Ruth menti meg, aki végre állást kap egy szerkesztőségben, és a húga ártatlanságát is bebizonyítja. Eileen erénye újra makulátlan fényben ragyoghat - rögtön le is szerződik abba a mulatóba, amelybe első pillanattól kezdve vágyott. És ahogy a mesékben szokás, a történet végére mindkét lány megtalálja azt a férfit, akit az égiek neki szántak ebben a csodálatos városban.
 
 
A méltán világhírű Leonard Bernstein nagyvárosi zenés műve négy évvel a West Side Story előtt született: 1953. február 26-án mutatták be a Winter Gardenben George Abbott rendezésében, Donald Saddler koreográfiájával, Rosalind Russel és Edie Adams főszereplésével. A Daily Mirror kritikusa azt írta A csodák városáról, hogy a darab olyan elemi erővel tört be a Winter Garden színpadára, mint valami hurrikán. A viharos lendület viharos sikert hozott, hiszen a produkció 1954. július 3-ig volt műsoron, a nézők 559 alkalommal láthatták, majd hosszú szünet következett a darab életében: 2003-ban tűzték ismét a Broadway műsorára Brooke Shields főszereplésével.
2005 augusztusában európai ősbemutatóként láthattuk a művet a Vörösmarty Színház produkciójaként.

Leonard Bernstein 1918. augusztus 25-én született Lawrence-ben, Massachusetts államban. Szülei, ahogy Irving Berlin családja is, a pogromok elől menekülve Oroszországból, egy Rovno melletti kis ukrán faluból vándoroltak ki Amerikába. Bernstein Bostonban nőtt fel, és tízéves korában kezdte el zongoratanulmányait. A Roxbury Garrison Grammar Schoolban érettségizett, zongorázni a Roxbury Memorial High Schoolban tanult. Az iskolák művészeti életének központi figurája lett, a zenekarokban zongoraszólókat játszott, vezényelt, és már komponált is.

A Harvard Egyetemen egyszerre folytatott zenei, filozófiai és filológiai tanulmányokat. Közben figyelemre méltó zenekritikákat írt az egyetemi lapba. Zenei képzését először Walter Piston irányította, majd Edward Burlingaunt Hill és Reiner Frigyes voltak a mesterei.
1943-ban kinevezték az első állandó karmesteri helyére: karmester asszisztens lett a New York-i Filharmonikusoknál. 1943. november 14-én Bernstein néhány órára helyettesítette a beteg Bruno Waltert a Carnegie Hallban egy koncerten, amelyet a rádió közvetített és a műsor hatalmas sikert aratott. Hamarosan a világ minden részéről érkeztek felkérések zenekaroktól, hogy vendég karmesterként meghívják.

 
1953-ban Bernstein volt az első amerikai, aki a Teatro alla Scalában, Milánóban vezényelt: Cherubini Medeáját Maria Callas-szal.
1958-ban a New York-i Filharmonikusok zeneigazgatója lett, és ebben a minőségében több mint 1000 koncertet vezényelt - többet, mint bármelyik karmester kollégája a zene történetében. Legemlékezetesebb szereplései és felvételei Haydn, Beethoven, Brahms, Schumann, Sibelius és Mahler művei voltak. A zenét népszerűsítő tévésorozata - Kálmán György magyar hangján - nálunk is százezreket vonzott a képernyők elé.
 
1984-ben ő vezényelte a West Side Story új lemezfelvételét, amelyen olyan világhírű operaénekesek működtek közre a vezető szerepekben, mint Kiri Te Kanawa és José Carreras. 1989 decemberében másik remekművét, a Candide-ot is lemezre vette.
1990. októberének első hetében, egy sorozatnyi klasszikus mű felvétele után, elköszönve zenekarától, bejelentette visszavonulását a vezényléstől. Ezt a döntését megromlott egészségi állapotával magyarázta, és azzal, hogy a jövőben komponálásra szeretné összpontosítani energiáit. Egy héttel később, 1990. október 14-én meghalt.
 
Leonard Bernstein
Joseph Fields - Jerome Chodorow - Betti Comden - Adolph Green

A CSODÁK VÁROSA

Fordította: Ruttkay Zsófia
Dalszövegek: Szomor György és Szurdi Miklós

Ruth Sherwood - Xantus Barbara
Eileen Sherwood - Csizmadia Ildikó
Bob Baker - Szomor György
Appopolous - Varga Bálint mv.
Helen - Závodszky Noémi
Tropa - Gerner Csaba mv.
Mrs. Wade - Zsurzs Kati
Frank Lippencott - Janklovics Péter mv.
Chick Clark - Kozáry Ferenc
Speedy Valenti - Buch Tibor mv./Tűzkő Sándor mv.
Lonigan rendőr - Juhász Illés
Violet - Bodnár Vivien
Idegenvezető-Olasz szakács-Szerkesztő - Jónás Andi mv.
Fletcher-Rexford-Rendőr - Várfi Sándor mv.
Hirdetőtáblás ffi-Szerkesztő-Rendőr - Kovács Zoltán
Részeg-Danny - Budaházy Árpád
Olasz pincér-Szerkesztő-Rendőr - Keller János
Kölyök-Trent-Parti őr - Madár Tamás mv.
Részeg-Szerkesztő-Rendőr - Gulyás Sándor mv.
Szerkesztő-Rendőr - Vári János mv.

Valamint:
Palla Szabina, Hódis Richárd, Simonyi Réka, Túróczi Tamás, Nagy Zsófia, Szabó Levente, Jámbor Ádám, Krima Dorina, Lángi Fruzsina, Világosi Márton
Alba Regia Szimfonikus Zenekar
(karnagy: Drahos Béla)

Alba Regia Vegyeskar
(karvezető: Kneifel Imre)

Vörösmarty Színház tánckara
és az abai Zafír Mazsorettcsoport

Díszlet: Perlaki Róbert
Jelmez: Fekete Monika
Dramaturg: Réczei Tamás
Zenei vezető: Döme Zsolt
Korrepetítor: Réti Anikó
Hangképző: Gábor Ila
Koreográfus: Bodor Johanna
Koreográfus asszisztens: Szakál Attila
Rendezőasszisztens: Láposi Réka
Karnagy: Drahos Béla

Rendező: Szurdi Miklós

Fotó: Gulyás Buda