(MTI) - A világ első milliárdos zeneszerzője, Andrew Lloyd Webber T.S. Eliot angol költő versciklusát álmodta színpadra. A londoni West Enden az 1981. május 11-i bemutató a fülbemászó zenén kívül a szemkápráztató koreográfiával, pazar jelmezekkel, csodálatos sminkjeivel hódította meg a közönséget. A darabot azóta több mint 20 országban, majdnem 250 városban mutatták be Buenos Airestől kezdve Szöulon és Helsinkin át Szingapúrig, s eddig húsz nyelvre fordították le.
Lloyd Webber mindig is hitt a nagy költségvetésű, sokszereplős, rengeteg munkával kidolgozott szuperprodukciókban. A darab első bemutatója Londonban 900 ezer fontba, New Yorkban 5 millió dollárba került, a látvány és a hang valósággal letaglózta a nézőket. A Macskák végül Londonban a negyedik leghosszabban futó színpadi mű lett, 1981 és 2002 között 8949 alkalommal került színre, a New York-i Broadway színpadán 1982 és 2002 között 7485 alkalommal játszották, ezt a rekordot csak egy másik Lloyd Webber-darab, Az operaház fantomja tudta felülmúlni.
A komponista nehéz utat járt be a premierig, mert az öreg színházi rókák szkeptikusan fogadták az életüket eldaloló-eltáncoló, nagyon is emberi tulajdonságokkal bíró macskák ötletét. Amikor a Warner Brothers kihátrált a produkcióból, Webber azt mondta nekik: gondolják meg, hogy a világ fele utálja a macskákat, a másik fele viszont imádja. "Én megelégszem ezzel az 50 százalékkal". A sikertörténet őt igazolta: műve nemcsak a közönség tetszését nyerte el, hanem nyolc Tony-díjat is besöpört. A sikerdarabhoz olyan művészek neve kötődik, mint Elaine Paige (aki a próbán megsérült Judi Dench szerepét vette át) és Sarah Brightman (Webber egykori felesége).
Webber a dalokat Eliot ciklusára komponálta, kivéve a legismertebbet: a Memory szövegét Trevor Nunn állította össze a költő két másik verse alapján. A zene eklektikus, a klasszikus popzenétől a jazzen át a rockig, sőt a magasztos himnuszig minden megtalálható benne, olykor akusztikus, olykor elektromos kísérettel.
A Macskák 1983. március 25-én érkeztek meg Magyarországra, világhódító útjuk harmadik állomásaként. A Romhányi József által fordított darab bemutatóját a Madách Színházban tartották Szirtes Tamás és Seregi László rendezésében, a darab - magyar színpadokon példátlan - 1300. előadását 2010 januárjában ünnepelték.