(MTI) - "Kiemelkedő színész, meghatározó rendező, mesterként tisztelt pedagógus, egyéni hangvételű versmondó, nagyszerű filmszínész, tizenhét éven át a Nemzeti Színház igazgatója, később főrendezője, a Katona József Színház alapító tagja (...), intrikus és kabarétréfák felejthetetlen alakítója, politikus, színházújító" - idézte fel a sokoldalú színházi személyiség alakját emlékező beszédében Blaskó Péter színművész.
Mint a Nemzeti Színház társulatának tagja megjegyezte, fiatal miskolci színészként rengeteget tanult, "újabb főiskolát" járt ki a Majorral való közös munka során. "Közel huszonöt éve halott, de szellemisége, színházi gondolkodása, megoldásainak váratlan egyedisége itt él közöttünk. Ha elakadok egy szereppel, gyakran felötlik bennem, vajon ő most mit mondana. Legtöbbször segít" - emlékezett Blaskó Péter.
Mint a színművész elmondta, a Major Tamás síremlékén található bronzszobrot évekkel ezelőtt ellopták, ezért a Magyar Színházi Társaság, a Katona József Színház és a Nemzeti Színház új szobrot készíttet a százéves évforduló alkalmából.
Az emlékezés jegyében kedden este minden magyarországi színházban elhangzott hangfelvételről Petőfi Sándor Levél egy színészbarátomhoz című verse Major Tamás előadásában.
A színész-rendező egykori lakóházánál, a Pozsonyi út 40. alatt kedden emléktábla koszorúzási ünnepséget tartott a főváros XIII. kerületi önkormányzata.
Major Tamásra hangfelvételről saját előadásával József Attila A Dunánál című versével emlékeztek a megjelentek. József Attila Születésnapomra című versét Kotricz Kinga, az Ady Endre Gimnázium 9/b osztályos tanulója adta elő.