Május és június a Nemzetiben

Színpad

Május 6-án a Nagyszínpadon mutatják be Madách Imre: Az ember tragédiája című drámai költeményét Alföldi Róbert rendezésében. A Nemzeti Színház készülő előadásában Évát és Ádámot két törékenyen fiatal játssza ? Tenki Réka és Szatory Dávid -, akikhez a gyermekkor naiv ártatlansága még közelebb áll. Útjuk a történelmi képeken keresztül a felnőtté válás, az önmegismerés küzdelméről is szól. Kalandjuk korántsem veszélytelen, mert a felfedezőút tétje legvégül a szerelem és a boldogság maga. Lucifer, a fényt hozó ? László Zsolt ? inkább játékostársa a fiataloknak, ki nem mondott kételyeik és kétkedéseinek hangadója, mintsem mitologikus gonosz. Az Úr ? Blaskó Péter ? nem csak a mű elején és végén jelenik meg, hanem az események sorát ugyanúgy végigköveti, mint Lucifer. Nem egy bölcselkedő aggastyán, hanem tevékeny gondolkodó, aki kíváncsian és aggódva figyeli teremtményei metamorfózisát. Fiatal színészek játsszák a Tragédia többi szerepét is, állandó jelenlétük ? minden történelmi színen ugyanők vannak jelen ? arccal látja el, megszemélyesíti a jeltelen, névtelen tömeget.

 
Ugyanaznap este 17.30-kor nyílik az Előcsarnokban Vajda Júlia festőművész Szín című kiállítása.
 
Május 17-én a Kaszás Attila Teremben kerül sor a Tízparancsolat jegyében született kortárs magyar drámákból összeállított felolvasószínházi sorozat utolsó estjére. Visky András Pornó című darabját Nagy Mari állítja színpadra, a Lány szerepében Radnay Csilla látható. Két valós történet eggyé olvadásából született a darab, a szerzőhöz igen közel álló személyek életeseményei ihlették. Mindkettő a romániai nyolcvanas éveket idézi, ennél fogva mindegyre átlépnek a fikcióba, nem pusztán a történelemmé lett idő, hanem a nyolcvanas évek legvégének olykor kifejezetten borzalmas virtualitása okán. A nevek, ha egyáltalán vannak, nem valóságos személyeket fednek, esetleges megfelelések valós személyekkel a fékezhetetlen véletlen művei.
 
Május 21-én a Nemzeti Színház ad otthont az Olvassunk együtt! kampány és programsorozat záróeseményének: a Berzsián és Dideki című előadást kb. 600 gyermek tekintheti majd meg.
 
Szintén május 21-én a Szegedi Nemzeti Színház vendégeskedik a Gobbi Hilda Színpadon. Görgey Gábor Mikszáth különös házassága című színpadi játékában Fekete Gizit és a Nemzet Színészét, Király Leventét láthatja a közönség.
 
Május 28-án folytatódik az Óbudai Danubia Zenekar és a Nemzeti Színház közös hangversenysorozata. A 11.00-kor kezdődő matinén Prokofjev Péter és a farkas, valamint Sztravinszkij A katona története című művei hallhatók Héja Domonkos vezényletével. Közreműködik Kulka János, Bodrogi Gyula és Stohl András.
 
Május 31-én folytatódik a 90decibel projekt: a Vesztegzár a Grand Hotelben című előadást Simon Istvánné jelnyelvi tolmács közreműködésével akadálymentesítik a siket és nagyothalló nézők számára.
 
Június 1-én Kulka János énekli Akarod vagy nem című lemezének dalait a Nagyszínpadon, az Orlai Produkciós Iroda szervezésében. Kulka történeteket mesél, embereket és helyzeteket jelenít meg, színházat teremt a zenével. Közös nevezőre hozza Charles Aznavourt és Leonard Cohent, Dést és Jacques Brelt, Cseh Tamást és Nádasdy Ádámot.
 
Június 13-14-én az Európai Unió Tanácsának Magyar Elnöksége bemutatja a Tanztheater Wuppertal - Pina Bausch: Sweet Mambo című vendégjátékát. Bausch, akit egy neves tánctörténész, kritikus a magatartásformák archeológusának nevezett, a Sweet Mambóban kilenc táncos, hat nő és három férfi előadásában a csábítás és elcsábulás, az érzelmi ragyogás és nyomorúság, a sebezhetőség, a lelki és fizikai törékenység hullámzását fogalmazza meg. A koreográfus illúzióktól mentesen látja és láttatja a férfi és nő kapcsolatát az egymást követő, látszólag összefüggéstelen jelenetekben.