Március 8-tól ismét DESZKA Fesztivál Debrecenben

Színpad

Talán a bőség zavara a legmegfelelőbb kifejezés a IV. DESZKA Fesztivál idei programját illetően, hiszen a március 8-14-ig a debreceni Csokonai Színházban megrendezett kortárs magyar drámafesztivál ismét igen színes és nem utolsó sorban színvonalas összeállítást hoz el a debreceni közönségnek.
 

deszkafeszt10_sajtaj_ujszinhaz_vidnyanszkyattila_halaszjanos_szakonyikaroly_bytsd.jpg
 Vidnyánszky Attila, Halász János és Szakonyi Károly
 
A DESZKA (Drámaírók és Színházak Kerekasztala) Fesztivál programját ebben az évben Szakonyi Károly író, drámaíró, Garaczi László író, drámaíró és Brestyánszky B. Rozália dramaturg válogatta, akik Szakonyi Károly elmondása szerint arra törekedtek, hogy a válogatás reprezentálja az adott évadot, illetve hogy "a debreceni közönség nézhető előadásokat lásson". Az író hozzátette: az ember ilyenkor igyekszik leküzdeni a saját ízlésétől való "megfertőzöttségét", lehetőség szerint az objektivitás felé mozdulni el. Szerinte nagyon fontos, hogy a fesztiválon felvonultatott előadások közt egészen különböző stílusúak kapnak helyet, emellett a határontúli darabok is egy különleges ízt visznek a programba. A legfontosabb aspektusként mégis azt határozta meg, hogy a közönség jó érezze magát, "olyat kapjon, amitől nem megy ki a színházból" - hangzott az egyszerű, mégis frappáns célkitűzés.
 

deszkafeszt10_sajtaj_ujszinhaz_vidnyanszkyattila_bytsd-4.jpg
 Vidnyánszky Attila

Vidnyánszky Attila, a fesztiválnak otthont adó Csokonai Színház igazgatója leszögezte: a 2010-es fesztivál lesz az eddigi legszélesebb felhozatalú DESZKA, amely "a legszélesebb módon próbál a közönség felé fordulni". Ennek egyik legjobb eszköze a sokféle, és sokféleképpen megszólaltatott szöveg megjelenése, a klasszikus és alternatív megoldások egymásmellettisége. Emellett szerinte az előadásokhoz hasonlóan színvonalas lesz a szakmai program, amelynek összeállításában idén Tasnádi István, Németh Ákos és Kiss Csaba segédkezett. A DESZKA sikerét jelzi, hogy az igazgató elmondása szerint a jegyek már elővételben elkeltek az előadások nagy részére. Vidnyánszky Attila hozzátette: szeretnék, ha a jövőben a fesztivál még jobban elmozdulhatna a nemzetköziség felé, minél több külföldi előadást, szakembert tudnának meghívni.

 
Az idei program egyik ínyencségének ígérkezik a Gianina Carbunariu által írt és rendezett, a marosvásárhelyi Yorick Stúdió által prezentált 20/20 című előadás, amelyben bukaresti és marosvásárhelyi fiatalok együtt, a saját nyelvükön kommunikálva mesélnek el egy ma is felkavaró történetet. A magyar előadások között is képviselteti magát a helyét kereső fiatalság: a Színház- és Filmművészeti Egyetem Alföldi Róbert rendezésében mutatja be Vinnai András Azaz című darabját, míg Kiss Csaba Esti próbájában - a Pinceszínház előadásában - Fellini La Stradájának szelleme vetíti elénk egy idősödő rendezőnek és fiatal tanítványának különös kapcsolatát.
 
Ebben az évben a szenvedély legkülönbözőbb formái is elénk tárulnak a fesztiválon: az egri Gárdonyi Géza Színház Alkoholisták című "zenés performja" Szegvári Menyhért tolmácsolásában beszél az egyik legkeserűbb "gyógyírról" (írta: Visky András), Tasnádi István szatírjátéka, a Kupidó pedig a testi örömök izgalmáról mesél a MODEM-ben - ráadásul éppen nőnapon. A szombathelyi Weöres Sándor Színház Koleszár Bazil Péter és Sultz Sándor A jó pálinka itassa magát című darabjával érkezik, amely valós történetekből meríti kacagtató jeleneteit. Idén a gyerekek, gyerekes családok is kivehetik a részüket a jóból: itt lesz többek közt a Csizmás kandúr (Veszprémi Petőfi Színház), a Világszép Nádszálkisasszony (Új Színház és a Neptun Brigád produkciója) és Csipkerózsika (Kecskeméti Katona József Színház) is.