Megismerhetjük Jászai Marit

Színpad


atolonc_film_jaszaimari__szentgyorgyiistvan_by_dunatelevizio.jpg
Jászai Mari és Szentgyörgyi István A tolonc nemrég előkerült kópiáján

(MTI) - Az idei európai rendezvény Magyarországon a Felemelő század című országos kulturális programhoz kapcsolódik, amelynek témája a nemzet polgárosodását elindító XIX. század és a "nemzeti styl". Jászai Mari az említett kor szellemiségének kiemelkedő alkotója volt.

   
A klasszikus ókori és Shakespeare-tragédiák, történelmi és társadalmi drámák hősnőinek megszemélyesítéséért a "nemzet tragikájának" nevezett színésznő 160 évvel ezelőtt született. Rábatamásiban 1909-ben vásárolt egy házat nyári pihenőhelyül. Választása azért esett erre a rábaközi falura, mert öccse, József akkor már évtizedek óta ott volt kántortanító. Nyarait népes családja körében töltötte. Az emlékhely számára a ház eredeti, első két szobáját rendezték be.
   
A magyar színháztörténetben a XIX. század valódi, polgári és egyúttal művészeti fordulatot hozott. A kastélyok zártkörű színielőadásai helyett és mellett előbb különféle vándortársulatok és ideiglenes színházak, majd a kőszínházak elhivatott alkotói, írók, fordítók, színészek vállalkoztak a nemzeti nyelv terjesztésére, ápolására és felemelésére. Jászai Mari az 1837-ben megnyílt Nemzeti Színház színésznője lett 1872-ben, a Bánk bán Gertrudis királynéjának szerepében. Neki volt köszönhető, hogy a klasszikus tragédiák és nagyformátumú hősnőik, köztük Antigoné, Elektra, Éva, Kleopátra, Medea, Phaedra, Stuart Mária "csodával határos" diadalt arattak a közönség körében a XIX.-XX. század fordulóján.
   
S miként egykoron Jászai Mari tette, szeptember 18-án 16 órakor, a kulturális örökség napjai keretében a Jászai Mari Emlékhely vendégei is ellátogatnak a Rábatamási közeli Nagycenkre és koszorút helyeznek el Széchenyi sírjánál.