Megjelent a Színházi Évkönyv - nyílt nap az OSZMI-ban

Színpad

 

(MTI) - Nagy András, az OSZMI igazgatója elmondta: a nyílt nap megrendezésével az intézet és a színházak együttműködését szeretnék szorosabbra fűzni. Az OSZMI egész napos bemutatkozásának apropója a Színházi Évkönyv megjelenése, amely a legteljesebb adatbázisa annak, ami az elmúlt évadban történt - tette hozzá.
    A színházak adatszolgáltatása alapján összeállított kötet az előző évad 725 magyarországi és határon túli magyar bemutatójáról - közte mintegy 130 gyermekszínházi,  110 táncszínházi és 30 operabemutatóról - tartalmaz információkat.
    Az új évkönyvet az előzőnél mintegy 100 oldallal nagyobb terjedelemben adták ki: a 2005-2006-os évad bemutatóin túl a repertoáron tartott darabok címei is helyet kaptak benne.
    A könyvben az egyes színházakban tartott előadások számára, a befogadóképességre és a helyárakra vonatkozóan is található információ. Az évad eseményeit - fesztiválokat, díjakat, magyar társulatok külföldi, és külföldi társulatok magyarországi vendégjátékait - is tartalmazza a kötet, amelyben a 2005-ben megjelent színházi tárgyú könyvek bibliográfiája is olvasható.
    Nagy András kiemelte: a kiadvány elkészítésén túl az OSZMI feladata gyűjteni azokat az információkat, dokumentumokat, amelyek a magyar színház történetét mutatják be az "őstörténettől" napjainkig.
    A színház olyan műfaj, hogy amint megtörténik, már vége is van. Így a megragadhatatlant próbálják megragadni: előadások felvételeit, adatait, fényképeit, jelmezeit gyűjtik, őrzik meg a jövőnek - tette hozzá az OSZMI igazgatója.
    Az intézetben tartott nyílt nap keretében a társulatok képviselői megtekinthették az intézmény tizenhat gyűjteményét: a jelmezektől a maketteken és fotókon át az OSZMI-ban őrzött videofelvételekig. A látogatók megismerkedhettek az intézet adatbázisaival is.
    Mint azt Nagy András elmondta, jelenlegi adatbázisuk 1964-től napjainkig tartalmaz előadásokat, hamarosan pedig egészen 1949-ig visszamenőleg lehet majd keresni a színházi bemutatók között.
    Az igazgató hangsúlyozta: egy olyan egyetemes információs rendszer és adatbázis létrehozása a céljuk, amely a színházak számára is hasznos lehet. Az elektronikus adatbázisban a fényképektől kezdve, a szereposztáson, kritikákon át a finanszírozási kérdésekig, látogatottsági adatokig egy helyen lenne megtalálható minden.
    A múltbéli előadásokkal kapcsolatos információkon túl számos más szolgáltatással is várja az OSZMI a színházi szakma képviselőit és az érdeklődőket: többek között szakkönyvtárat, videotárat,   fotótárat, kézirattárat és szcenikai gyűjteményt működtet az intézet.