Mentsvár a színház a válságban?

Színpad

sepsiszentgyorgy_tamasiaronszinhaz_acsoda_by_pecsiharmadikszinhaz_hu.jpg
 A csoda előadása a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban

(MTI) - A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház előadásainak nézettsége 2009-ben 60 százalékkal nőtt. Pál Attila, az intézmény gazdasági igazgatója a Krónikának elmondta: a Reflex nemzetközi színházi biennále tizenkét előadására 4500-an voltak kíváncsiak. A nagy érdeklődés nemcsak a fesztiválnak tulajdonítható, hanem a teátrum saját előadásaira is sokkal többen ültek be.

   
Pál Attila szerint nem olyan nagy a válság, hogy a jegyek megvásárlása gondot jelente, ezért ez az ok nem csökkentheti a nézőszámot. A nagyobb érdeklődés miatt többet is játszottak, így 40 százalékkal nőtt az előadásaik száma. A válság negatív hatása abban érződött, hogy 2009-ben a sepsiszentgyörgyi teátrum 30 százalékkal kisebb költségvetésből, 2,95 millió lejből (mintegy 210 millió forintból) gazdálkodott, mint az előző évadban. Ezen kívül a színházban a 103 állásból csak 88 maradt, amelyből jelenleg 81 van betöltve.
   
Sepsiszentgyörgy másik társulatánál, az ötödik évadját ünneplő M Stúdiónál a korábbi évadokhoz viszonyítva a 2008/2009-es évadban megnőtt a nézők száma. Ebben az évadban a tervezett Shakespeare-trilógia második előadásaként a Hamletet mutatták be. Az évad második felének első bemutatója Molnár Ferenc Liliom című darabja Rusznyák Gábor rendezésében.
   
A csíkszeredai Csíki Játékszín életét Parászka Miklós igazgató elmondása szerint szinte egyáltalán nem befolyásolta a gazdasági krízis. A társulat négy előadása mellett számos vendégelőadást is láthatott a nagyérdemű Csíkszeredában. Nem csak a környező városok színházai, mint Sepsiszentgyörgy, Székelyudvarhely vagy Gyergyószentmiklós, de Dunaújváros is tiszteletét tette a megyeközpontban.
   
A Csíki Játékszín közönségszervezője, Szilágyi Nóra szerint csak kevéssé esett vissza a bérleteladás az idei évadban, azonban az üresen maradt helyekre minden alkalommal váltottak jegyet az előadás előtt. Csíkszeredában mintegy 6-7 ezer bérletet adtak el, ami Erdélyben a legtöbbnek számít, vidéki előadásaikra pedig közel ezer bérletet sikerült értékesíteniük.
   
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház látogatottsága sem csökkent a gazdasági válság miatt. Nem emelték a jegyek és a bérletek árát, leginkább ennek tulajdonítható azt, hogy a 20 ezer lakosú városban továbbra is 900 felnőtt- és 1600 gyerekbérletes nézővel számolnak.
   
A Figura Stúdió Színház a 2009/2010-es évadban is öt produkcióval készül. Nemrég volt a bemutatója a marosvásárhelyi Kövesdi István rendezésében Shakespeare Minden jó, ha a vége jó című darabjának, előtte Barabás Árpád rendezésében Benedek Elek Többsincs királyfi című darabját vitték színre. Jelenleg Jevgenyij Griskorec Tél című drámájának próbafolyamata zajlik Béres László rendezésében.
   
Nagy Pál, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház igazgatója a Krónikának elmondta, hogy a válság miatt náluk sem csökkent a látogatottság a múlt évadban. Ebben az évadban több a bérletesük, mint az előző években. Ez annak is betudható, hogy az értékesítésbe több munkát fektettek, sokat reklámozták előadásaikat.