A Mitos21 is megszólalt az Új Színház-ügyben

Színpad

(MTI) A Mitos21 nemzetközi színházi közösség arról ír, hogy Tarlós István közelmúltban meghozott döntése, amellyel Dörner Györgyöt az Új Színház igazgatójává nevezte ki, fölkeltette a nemzetközi színházi közösség figyelmét.
    

Mint írják, Dörner György pályázatát olvasva a Mitos21 európai színházi szövetség tagjai, Európa vezető színházi intézményeinek képviselői úgy érzik, ki kell jelenteniük: a pályázat tartalma elfogadhatatlan, mind művészeti, mind politikai szempontból. 
    
Véleményük szerint a dokumentum szélsőséges és veszélyes nézeteket hangoztat, és figyelmen kívül hagyja a tekintélyes magyar színháztörténet értékeit. Mindenképpen "riasztó tény, hogy Európa egyik történelmi fővárosának vezetése mutat hajlandóságot arra, hogy ilyen tendenciák melegágya legyen" ? írják a levélben.
    
Felhívják a főpolgármester figyelmét arra is, hogy a magyar színházi élet művészei városának, Budapestnek és az országnak is a legjobb követei külföldön. "Ezért nyomatékosan arra kérjük, vegye figyelembe aggodalmunkat, vizsgálja felül döntését, és írjon ki egy új pályázatot az Új Színház vezetésére" ? áll a Mitos21 levelében.
    
A levél aláírói között vannak a párizsi Théatre National La Colline, a stockholmi Royal Dramatic Theatre, a koppenhágai The Royal Danish Theatre, a krakkói Stary Teatr, a londoni Royal National Theatre, a svájci Théatre Vidy-Lausanne, a görögországi Dimitria Arts Festival Of Thessaloniki, a holland Toneelgroep Amsterdam, valamint a németországi Düsseldorfer Schauspielhaus, a Schauspiel Frankfurt és a berlini Deutsches Theater vezetői.
    
A Mitos21 nemzetközi színházi hálózatot 2008 októberében alapította egy színházi szakemberekből álló csoport, akiknek a neve különböző fontos európai színházi intézményekhez kötődik. A mitos [mítosz] ógörög nyelven fonalat jelent és elsősorban a mítoszbeli Ariadné fonalára utal, amely biztosította a labirintusból kivezető utat. A Mitos21 főként olyan színházi szakemberekre épül, akik készek megkérdőjelezni és újragondolni mind a nagy színházi intézmények, mind a színházi hálózatok szerepét, funkcióját és hasznát a jelenkori társadalom tükrében.
    
A hálózat nem kíván hivatalos vagy jogi struktúrába rendeződni, működését a tagok felváltva koordinálják. A Mitos21 kizárólag a résztvevő felek azon vágyán alapszik, hogy találkozzanak és együtt dolgozzanak. A hálózat nyitott a hasonlóan gondolkodó színházi szakmabeliekkel való közös munkára, Európában és Európán kívül egyaránt. 
    
A hálózat egyik legfontosabb célja, hogy támogassa és elősegítse a színházi szakemberek közötti informális hálózatok létrejöttét Európa-szerte. Ezen felül szándéka, hogy megerősítse a kapcsolatot a művészi alkotás és a jelent érintő ? nemzeti vagy éppen globális szintű ? problémák és kérdésfelvetések között.