(MTI) - A Felsővezetői Akadémiára - mint neve is mutatja - vezetőket, vagy vezetői szerepre készülőket várnak - mondta Juhász László, a 2008-ban alakult 8s Tanácsadó Kft. képzésének ötletgazdája és vezetője. A képzés három részből áll majd: az elsőben egy színházi előadást tekinthetnek meg a hallgatók. A második blokk tulajdonképpen egy hosszú kávészünet, amelyben megbeszélik a látottakat, a harmadikban pedig szakemberek - köztük Mérő László matematikus, pszichológus, Baracskai Zoltán közgazdász és Velencei Jolán programozó matematikus, humán menedzser - tartanak előadást a színpadon felvetett problémákat érintve.
Ami a színházi produkciókat illeti, "profi színeszekkel előadott profi színházat fognak látni a hallgatóink. A darabokat Duró Győző dramaturg válogatta össze, úgy, hogy azokban az üzleti világhoz hasonló, drámai döntéshelyzetek jelenjenek meg" - tette hozzá Juhász László, aki szerint a drámairodalom konfliktushelyzetei "pontosan összefésülhetők" az üzleti világ kihívásaival. "A legfontosabb döntéshelyzetekben a vállalatok vezetői mindig magukra maradnak. Mi az életből - azaz a színházból - vett példákkal mutatjuk meg, hogy miként lehet reagálni a különféle döntésszituációkra" - magyarázta Juhász László.
A képzés folyamán olyan darabokkal ismerkedhetnek meg "a hallgatók", mint például Moli?re Mizantrópja, Gorkij Éjjeli menedékhely, Henrik Ibsen A vadkacsa vagy William Shakespeare Julius Caesar című drámája. A 20 előadásból álló képzés két bónusz előadással egészül ki: Jordán Tamás és Sebő Ferenc József Attila-estjével és Platón Szókratész védőbeszéde című művével. "Ez utóbbinak a közelgő választások szolgálnak majd aktualitással, hiszen Szókratész épp azt kéri számon az athéni fiatalokon, hogy miért a testükkel és a szórakozásukkal foglalkoznak olyan buzgón, ahelyett, hogy a közjóért cselekednének" - mutatott rá Juhász László.
"A darabokat felolvasószínházi formában adjuk elő" - mondta el Jordán Tamás, az előadások rendezője, aki szerint így a résztvevők megismerik azt is, milyen értelmezések merülnek fel a színházi próbafolyamatok során. "A felsővezetők esetében nem kérdés, hogy képzett, művelt, intelligens emberekről beszélünk, akiknek épp az olvasásra nem jut idejük, noha kíváncsiak arra, hogyan látnák a világot, ha mindent elolvashatnának, amit szerettek volna" - tette hozzá Jordán Tamás.
A rendező szerint Duró Győző olyan darabokat választott ki, amelyekben jól körüljárhatóak a vezetéssel járó konfliktushelyzetek. "A színház keresi ezeket a szituációkat, az üzleti világ pedig igyekszik kerülni őket, mi ebben segíthetünk" - mondta a szombathelyi Weöres Sándor Színház igazgatója.
A képzésre felvételit tartanak, hogy a lehető leghomogénebb csoportokat hozhassák létre. "Egy új üzleti gondolkodásmódra, új nyelvre és új fogalmakra van szükség ebben a változó korban. A felvételi arra is szolgál, hogy rámutassunk, ki az, aki nem való vezetőnek" - mondta Juhász László. A képzés, amelyhez egy bemutató előadást is szerveztek hétfőre, ősszel indul, és körülbelül 80-100 főt várnak rá. A részvételi díj mintegy 500 ezer forint lesz félévenként.