fotó: Erdély Mátyás
Krétakör Színház:
W-munkáscirkusz
Woyzeck - Nagy Zsolt
Marie - Láng Annamária
Andres - Katona László
Kapitány - Terhes Sándor
Doktor - Bánki Gergely
Tamburmajor - Viola Gábor
Margret - Péterfy Borbála
Bolond - Sárosdi Lilla
Zenészek:
hegedű ? Fenyő Katalin/Szentkirályi Aladár
harmonika - Agnecz Katalin/Szokolai Zoltán
trombita ? Simai László
díszlet - Ágh Márton
jelmez - Varga Klára
fény - Bányai Tamás
zene - Rusznyák Gábor
dramaturg - Veress Anna
produkciós vezető - Gáspár Máté
rendezőasszisztens - Erős Balázs
rendező: Schilling Árpád
Vasráccsal körbezárt, homokos porondon, jórészt meztelenül játszott, brutális testiségű, erős képekkel teli, kegyetlen színházi előadás, melyet egyes kritikusai ?megkerülhetetlenül fontosnak", sőt ?élő legendának" neveztek. A munka ünnepe alkalmából autentikus helyszínen, az óbudai Gázgyár egyik csarnokában látható majd utoljára a produkció.
?Megdöbbentő, szörnyű, rémisztő, poszt-apokaliptikus, csodás, megismételhetetlen!"
/Helena Braut, Vjesnik, Rijeka, 2003. május 5./
Erre az alkalomra eleve olyan hangárt kerestünk, amely természetes közegként járulhat hozzá a darab autentikus megszólaltatásához, s nem mellesleg ? méreteinél foga ? alkalmas nagyobb közönség fogadására. Hozzá kell tenni, hogy turnéink során volt alkalmunk a legvadabb körülmények között bemutatni az előadást, így Belgrád, Rijeka vagy Krakkó után nem történik más, minthogy a hazai nézők is ízelítőt kapnak a ?hely-specifikus" színházi élményből.
Megismerkedve az Óbudai Gázgyár évtizedek óta elhagyott ipari területével úgy éreztük, hogy megtaláltuk az ideális helyszínt. A telep fél-külvárosias elhelyezkedése, a különleges építészeti minőséget képviselő, ám kihasználatlanságuk miatt mégis kísérteties hangulatot sugárzó épületek, s nem utolsó sorban a kiszemelt csarnok tökéletes adottságai mind egy kivételes találkozás lehetőségét sejtetik.
A terület története a római korig vezethető vissza. Az ókorban Aquincum polgárvárosa helyezkedett itt el; a Gázgyár, a szomszédos Park és a Szentendrei út alatt már a bronzkor különböző periódusaiból és a korai vaskorból is ismerünk edénytöredékeket és sírokat. A rendszeres ásatások 1880-ban indultak meg, az Aquincumi Múzeum 1894-1904 között épült fel.
Az I. világháború előtt az óbudai Gázgyár építkezésével összefüggő leletmentés során egy ókori ipartelep maradványai kerültek elő. A gázgyári fazekastelep néven híressé vált leletanyaghoz téglaégető és fazekaskemencék, kutak, műhelyek, raktárak tartoztak.
A Fővárosi Gázművek épületeit 1914-ben adták át, s akkoriban az üzem a legmodernebbek közé tartozott Európa-szerte. A szénalapú gáz gyártását 1984-ben szüntették meg, ezt követően földgázból nyerték a városi gázt. Ennek következtében az építmények eredeti rendeltetése megszűnt, azok egy részét lebontották. Néhány régi épület ma műemlékvédelem alatt áll, többek között a jelenleg a szomszédos Graphisoft Park területéhez tartozó mozdonyszín, valamint a Szárítócsarnok is, amelyben az előadást tartjuk.
Krétakör Majális
2006. április 29., 30. és május 1.
Programok
Április 29. szombat
17.30 kapunyitás
18.00 Önerő-mű ? Beszélgetés kultúraszervezőkkel
Hogyan és miért lehet, vagy nem lehet sikerre vinni ma Budapesten civil kezdeményezésű kulturális projekteket, nem hagyományos közösségi terekben?
20.00 W-munkáscirkusz
Április 30. vasárnap
17.30 kapunyitás
18.00 Lépték ? Beszélgetés építészekkel
Nemzetközi példák elhagyott ipari épületek kulturális célú újrahasznosításáról
20.00 W-munkáscirkusz
Május 1. hétfő
15.30 kapunyitás
16.00 W-munkáscirkusz / utolsó előadás!
18.00 A szegényé csupán a csönd ? közönségtalálkozó
20.00 Krétakör SzínészTáncZenekar koncert
Cím: III. kerület Gázgyár utca 1-3. (Aquincum mögött)
Megközelíthetőség:
Megközelíthető a Szentháromság térről (Árpád híd budai hídfő) induló 34-es busszal. A buszról a Sujtás utcai megállónál (az Auchannál) kell leszállni. Autóval érkezőknek a parkolási lehetőség limitált. Biciklivel a Pestről érkezőknek az Északi-Összekötő Hídról balra fordulva, a Budáról jövőknek a szentendrei kerékpárúton közelíthető meg. Tároló van.
Jegyrendelés a jegy@kretakor.hu email címen.
Információ: 20/241 80 30 vagy 886 2426 telefonszámokon.
forrás: Krétakör Színház