(MTI) - Még el sem kezdődött Európa legjelentősebb nyári színházi találkozója, a francia sajtó már kinyilvánította nemtetszését, amiért idén a provokatív és megbotránkoztató táncelőadásairól elhíresült belga Jan Fabre koreográfus "társult művész" közreműködésével a fesztivál tavaly kinevezett két fiatal igazgatója, Vincent Baudriller és Hortense Archambault idén gyakorlatilag a társművészetek (tánc, videó, multimédia) ihlette, színház nélküli fesztiválprogramot állított össze.
A tavaly bevezetett hagyománynak megfelelően az avignoni fesztivál ezentúl egy alkotó művészete köré csoportosul, aki egyben részt vesz a többi meghívott kiválasztásában. Így Jan Fabre ízlésének megfelelően a 2005-ben meghívott 38 előadásból alig 12 a klasszikus színházi előadás, ezzel szemben az off-program 770 előadásának csak 4 százaléka "nem színház".
A legfőbb játszóhelynek számító Pápák Palotája udvarát a 47 éves belga művész L,Histoire des larmes (A könnyek története) és Je suis sang (Vér vagyok) című táncelőadásai dominálják, akinek képzőművészeti tárlata is megtekinthető a fesztivál ideje alatt. Fabre honfitársai közül bemutatkozik Jan Descorte szerző-rendező több előadással, melyeknek zenéjét a szintén belga rocksztár Arno jegyzi, valamint Anne Sierens, akinek darabját műjégpályán játsszák. A tavaly óriási sikert aratott Jan Lawers Needcompany nevű társulatával idén is visszatér, ezenkívül tizenöt belga szerző műveiből tartanak felolvasásokat.
A hagyományos előadások kedvelőinek is jut látnivaló elsősorban francia rendezőktől. Büchner Danton halála és Brecht Galilei élete Jean-Francois Sivadier rendezésében kerül bemutatásra, és jelen lesz még a fiatal Olivier Py, Jean-Francois Peyret, Pascal Rambert és Humbert Colas Hamlet rendezésével. Jean-Louis Trintignant pedig Apollinaire estjével lép fel 1800 néző előtt.
A külföldi meghívottak közül jelentősnek ígérkezik a tavalyi "társult művész", a német Thomas Ostermeier és a lengyel Krysztof Warlikowski egy-egy előadása.
Nagy József Last Landscape (Utolsó táj) című szólótáncában vajdasági gyerekkorát idézi meg. A magyar művész lesz a jövő évi kiadás fővendége és programösszeállítója, így 2006-ban remélhetőleg több magyar és kelet-európai előadás is bemutatkozhat Avignonban.
Aix-en-Provence harmóniát és modernitást ideálisan ötvöző idei operakínálata színreviteléhez Stéphane Lissner igazgató - aki két hónapja vette a milánói Scala irányítását - a legnagyobb európai rendezőket hívta meg. A film- és színházrendező Patrice Chéreau - aki a közelmúltban fejezte be Gabrielle című filmjének forgatását Isabelle Huppert-rel a főszerepben - tíz év után Mozart Cosi fan tuttéja szabadtéri rendezésével tér vissza az operák világába. A svájci színházrendező Luc Bondy a japán Kazusi Ono zenei irányításával a belga Philippe Boesmans Strinberg Julie kisasszony című darabjából készült Julie című operáját, valamint Britten A csavar fordul egyet című művét viszi színre. A német Lukas Hemleb Mozart Titusz kegyelmét rendezi, a zenekart Paul Daniel vezényli.
Mindkét fesztiválon az előadások többször láthatóak. Avignon július 27-ig, Aix-en-Provence július 30-ig várja a színpadi művészetek rajongóit.