(MTI) - Október 15-ig biztosan nem indul el az idei évad az Erkel Színházban, erről a Magyar Állami Operaház igazgatósága szerdai ülésén döntött, a tervezett előadásokat megpróbálják később megtartani, legvégső esetben pedig visszavásárolják a már megváltott bérleteket, helyettük új lehetőségeket kínálnak - tájékoztatta az MTI-t Várkonyi Judit, az intézmény sajtóreferense.
"Ha a statikai felmérésnek az utolsó eredményei is bejönnek, akkor fog egy grémium dönteni, hogy mehet-e az évad az Erkelben, vagy nem. Ha úgy döntenek, hogy nem, akkor nekünk újabb intézkedési csomagban el kell döntenünk, hogy melyek azok az előadások, amelyeket áthozhatunk az operaházba" - mondta Várkonyi Judit.
A sajtóreferens rámutatott, hogy a 2006/2007-es évad előadásaira mintegy tízezer bérlet kelt el, szeptemberre több mint háromszáz szezonális jegyet váltottak.
Az Erkel Színház idei évadja szeptember 15-én indult volna a Bánk Bánnal.
Vass Lajos, az intézmény élére kinevezett miniszteri biztos szeptember 5-én egy sajtóértekezleten elmondta, hogy az Erkel Színházra vonatkozóan új statikai vizsgálatot rendelt el, egy-másfél héten belül dől el, hogy bizonyos munkálatok elvégzése után elkezdhetik-e egyáltalán ott az évadot, vagy életveszély miatt be kell zárni a színházat.
Opera: elképzelhető meghívásos pályázat a vezetői posztra
(MTI) - Hiller István szakminiszter elképzelhetőnek tartja, hogy meghívásos pályázat útján választják majd ki az Operaház jövőbeni vezetőjét. Az oktatási és kulturális miniszter ezt egy szakmai háttérbeszélgetésen mondta a fővárosban szerdán.
Hiller István elmondta: szakmailag kevés lenne nyílt pályázat meghirdetése, s azt álságosnak, a felelősség levetkőzésének tartaná, ezért elképzelhető a meghívásos pályázati modell.
Hozzátette: tisztában van vele, meg kell majd "vívnia a meccset", hogy ez demokratikus-e.
Vass Lajos operaházi miniszteri biztosról, aki szocialista színekben indul Szolnok polgármesteri székéért, közölte: október 1-ig a helyzet nem összeférhetetlen. Ha nem választják meg, marad miniszteri biztos, ha igen, akkor egy időre még mindenképpen miniszteri biztost fog felkérni az Operaház élére.
Elmondta, tudott arról, hogy Vass Lajos indulni fog a polgármesteri tisztségért.
Kitért arra, hogy a helyzet rendezése érdekében folynak megbeszélések a varsói és párizsi dalszínházakkal. Kifejtette: a varsói opera néhány éve nagyon hasonló helyzetben volt, s ott példa nélküli fellendülést sikerült megvalósítani.
Százan kapják meg a felmondólevelüket az Operaházban
Százan kapják kézhez felmondólevelüket az Operaházban a jövő héten, a tervek szerint egyebek mellett több mint hetven, művészeti állományban dolgozót és négy vezetőt küldenek el a dalszínházból - tájékoztatta az MTI-t Várkonyi Judit, az intézmény sajtóreferense szerdán.
A sajtóreferens elmondta, hogy a létszámcsökkentésről az intézmény igazgatósága szerdai ülésén döntött, a tárgyaláson részt vett a szakszervezet és a közalkalmazotti tanács vezetője is. Vass Lajos, az intézmény élére kinevezett miniszteri biztos a tervek szerint hétfőn írja alá a felmondóleveleket.
"Azt hiszem, hogy annyira körbe jártuk már ezt a témát tavasz óta, hogy - én legalábbis - nem látom annak esélyét és lehetőségét, hogy ezen érdemben lehessen változtatni, úgy a létszámon, mint az érintetteken" - mondta Rácz István, az Opera közalkalmazotti tanácsának elnöke.
Az érdekvédelmi szervezet vezetője nagy előrelépésnek tartja, hogy az eredetileg tervezett másfél száz fő helyett körülbelül száz embert küldenek el.
Rotter Oszkár az operaházi szakszervezet vezető ugyanakkor úgy gondolja, a konkrét névsor ismeretében még sor kerülhet további egyeztetésekre is a vezetéssel. Az MTI-nek nyilatkozva hozzátette: összességében eredményesnek tartja a tárgyalásokat.
Vass Lajos az intézmény élére kinevezett kormánybiztos szeptember 5-én egy sajtóértekezleten elmondta: a végkielégítések fedezetére 850 millió forintra van szükség, ez a Pénzügyminisztériummal történt egyeztetés nyomán rendelkezésre áll.
Az ideiglenes vezető akkor rámutatott: ha az Erkel Színház bezárása mellett kell dönteni, akkor ez az operaházi dolgozókat érintő létszámleépítés mellett további kilencven munkatárs elbocsátását jelentené.
A korábbi főigazgató, Hegyi Árpád Jutocsa modernizációs elképzeléseivel kapcsolatban 2006 tavaszán lángoltak fel az indulatok. A terv előadás- és létszámcsökkentést tartalmazott.
Hegyi Árpád Jutocsa 2006. május 11-én egy sajtóértekezleten elmondta: az intézmény létszáma ezer fő, nem valószínű, hogy a létszámleépítés "megúszható" 10 százalék alatt.
Az Operaházban a főigazgató elképzelései ellen május 20-án húszperces figyelmeztető sztrájkot tartottak.
Hegyi Árpád Jutocsa június közepén távozott az Operaház éléről, a kulturális miniszter döntésének megfelelően fél éven át miniszteri biztos irányítja az intézményt.