On Mobility / Kortárs képzőművészeti kiállítás a mobilitásról

Színpad

On Mobility / Kortárs képzőművészeti kiállítás a mobilitásról

AMSTERDAM BERLIN VILNIUS BUDAPEST AMSTERDAM

2006. május 4. ? június 4.

kurátor: Molnár Edit

Az On Mobility/A mobilitásról című kiállítás-sorozat négy európai kortárs képzőművészeti intézmény együttműködésével jön létre. Az amszterdami De Appel kezdeményezte folyamat a résztvevő intézményekben mutálódó, helyszínről helyszínre változó kiállításokban ölt testet, melynek budapesti fordulója a Trafó Galériában, a Stúdió Galériában és a Műcsarnok Menü Pont projekt-termében látható. A kiállítás célja, hogy körüljárja a megnövekedett mobilitás, az emberek helyváltoztatásának különböző okait, formáit és a következményeit, legyen szó a folyamatosan utazó, nomád művészek létmódjáról vagy azon emberek tömegeiről, akik bár útra kényszerülnek, de azt semmiféleképpen sem saját választásukból teszik.

A globális mobilitás, a folyamatosan úton levés napjaink egyik legdominánsabb és számtalan társadalmi, politikai és gazdasági kérdést érintő jelensége. Az emberek, a munkaerő a történelem során mindeddig nem ismert méretű elvándorlása, folyamatos migrációja zajlik a szemünk előtt. A tömeggyártásban bekövetkezett tendenciózus átalakulások, az országhatárokon átívelő multinacionális cégek gazdaságpolitikájának eredményeként dolgozók milliói hagyják el lakhelyüket, otthonukat és a földjeiket. Ez a szám elképesztő méreteket ölt, napjainkban évente több mint százhúsz millió ember van úton, vándorol a jobb munkalehetőségek vagy éppen a túlélés reményében, özönlik a városokba.

A kényszerből választott elvándorlást és a rákövetkező gyakran ellentmondásos állami intézkedéseket - amelyek az integráció elősegítését szorgalmazzák - a világ lakosságának igen nagy hányada kényszerül megélni, miközben a privilegizált helyzetben levők, vagy ezen esetben akár maguk a képzőművészek annak a globális vándorlásnak a hullámán utaznak, amely megnyitja előttük a világot.

A kiállításon szereplő művészek munkáikban a fenti kérdéseket járják körül, miközben kritikusan reflektálnak a jelenség médiában való, gyakran szimplifikáló megjelenítésére; hétköznapi, személyes történeteken keresztül világítanak rá annak összetettségére és gyakran poétikus, vagy utópisztikus alternatívákat keresnek. Megfigyelhető, hogy ezek az alkotók gyakran választják a mozgóképes műfajokat, a dokumentarista megközelítést, hiszen a mozgókép komplex vizualitásával ezeket a problémákat hatékonyan és érzékenyen tudják bemutatni. Emellett az intenzív kutatómunka, az egyes közösségekkel, vagy éppen a médiával, a gazdasági élet egyes szereplőivel való együttműködés, és bizonyos, a globális média által nem, vagy egyoldalúan bemutatott témák kritikus megközelítése is jellemzi ezeket az alkotásokat.

A projekt szerveződésének belső logikája szerint a kiindulásként az amszterdami De Appelben rendezett kiállítás előbb Berlinbe, majd Vilniusba utazott, és most Budapestre érkezett. Minden állomáson a korábbi kiállításokból válogatott négy projekt mellett a meghívott kurátorok újabb négy művészt kértek fel a kiállításon való szereplésre. Az utolsó és egyben záró kiállítás 2006. júliusában visszatér a De Appelbe, annak a tizenkét művésznek a részvételével, akiket társ-kurátorok hívtak meg.

Az On Mobility egy kiállítás-sorozat, amelyet az amszterdami Stichting De Appel kezdeményezett és az Európai Unió Kultúra 2000 programja támogat.

Résztvevő művészek: Marjetica Potrč, Nasrin Tabatabai, Judi Werthein, Tomas Saraceno, Erhardt Miklós, Leopold Kessler, ?sa Sonjasdottír, Tomo Savic-Gecan

Megnyitók és helyszínek:
2006. május 4.

18:00 Menü Pont/Műcsarnok (1146 Budapest, Dózsa Gy. út 37.)
www.mucsarnok.hu

19:00 Stúdió Galéria (1053 Budapest, Képíró u. 6)
http://studio.c3.hu

20:00 Trafó Galéria (1094 Budapest, Liliom u. 41)
www.trafo.hu

www.onmobility.net

ON MOBILITY
Résztvevő intézmények:
Hollandia ? De Appel, Amsterdam
Németország ? BüroFriedrich, Berlin
Litvánia - CAC Vilnius

Kurátorok:
Saskia Bos (De Appel), Luca Cerizza (BüroFriedrich), Kestutis Kuizinas (CAC Vilnius), Molnár Edit

A kiállítást az Európai Unió Kultúra 2000 programja támogatta.

Támogatók:
Kultúra 2000
Netherlands Culture Fund (HGIS-Cultuurprogramma).
Nemzeti Kulturális Alaprogram
Fővárosi Közgyűlés Kulturális Bizottsága

Partnerek:

Aug 2005 De Appel, Amsterdam
Nov 2005 BüroFriedrich, Berlin
Feb 2006 CAC, Vilnius
May 2006 Trafó Galéria / Stúdió Galéria / Menü Pont, Kunsthalle, Budapest
July 2006 De Appel, Amsterdam

Projekt koordinátor: Somogyi Hajnalka