Az Örkény Színház önállósodása az évad végéig eltart

Színpad

 Mácsai Pál

(MTI) - Nyolc éves munka gyümölcse érett be a Fővárosi Közgyűlés döntésével, amelynek értelmében az Örkény István Színház önállóvá válik, és jogilag is elkülönül a Madách Színháztól - hangsúlyozta a korábban Madách Kamara néven működő játszóhelyet 2001 óta vezető  Mácsai Pál, hozzátéve: azóta tekintik magukat önálló társulatnak, hogy öt éve felvették Örkény István nevét.

 
A Fővárosi Közgyűlés október 12-i egyhangú döntésével lezárult önállósodási folyamatra visszatekintve a színész-rendező elmondta: az első esztendőkben az addigi szórakoztató profilhoz tartozó repertoárt fokozatosan lecserélve az intézmény számon tartott prózai művészszínházzá vált.
   
A szakmai sikerek mellett azonban folyamatosak voltak a financiális gondok, a társulat az anyagi ellehetetlenülés szélén állt - emlékeztetett Mácsai Pál. Elmondása szerint egyrészt az anyaintézmény Madách Színház zenés teátrumként kevés állami támogatáshoz jutott, és ez nagyon megnehezítette az Örkény működését is; másrészt a Madách gazdasági és műszaki apparátusa a két színház egyidejű működtetését a nagy leterheltség miatt egyre kevésbé tudta ellátni.
 
Az igazgató hangsúlyozta: ebben a helyzetben csak a megszűnés és az önállóvá válás között lehetett választani, és szerencsére a főváros az utóbbi mellett döntött.
   
Az Örkény működését Budapest legkevésbé támogatott prózai színházához hasonló mértékben finanszírozza a Fővárosi Önkormányzat, ezt az összeget ráadásul nem más színházaktól veszi el, hanem saját költségvetési tartalékából biztosítja - fűzte hozzá. Mácsai Pál elmondta, a támogatás összege évi 270 millió forint.
   
Mint azt Horváth Csaba főpolgármester-helyettes, Bőhm András és Csomós Miklós, a Kulturális Bizottság elnöke és alelnöke, valamint Szirtes Tamás, a Madách Színház igazgatója egyaránt kiemelték, az önállóvá válás magas színvonalú művészeti munkájával a társulat saját érdeme.
   
Mácsai Pál tájékoztatása szerint az év végéig beindul a teátrum működtetését végző Örkény István Színház Nonprofit Kft., melynek vezetését 2010. június 30-ig ő látja el. Az intézmény jogilag 2010. január 1-től válik le a Madách Színházról, az önállósodás azonban a gyakorlatban valószínűleg az évad végéig eltart - vélekedett.
   
Az igazgató az évad terveiről is szót ejtett: az októberi premierek - Brecht Arturo Ui feltartóztatható felemelkedése, illetve Örkény Macskajáték című darabja - után december 19-én mutatják be Parti Nagy Lajos fordításában és Bagossy László rendezésében Ödön von Horváth Kasimir és Karoline című színművét.
   
2010 februárjában Ascher Tamás viszi színre Henri Murger Bohéméletét; a francia szerző Puccini által is feldolgozott regényéből Aki Kaurismäki forgatókönyve alapján készült színpadi verzió.
   
Az Örkény művészei október 31. és november 8. között a Szöuli Nemzetközi Színházi Fesztiválon szerepelnek az Apátlanul című produkcióval, majd 2010 tavaszán a Bogotái Színházi Fesztiválon vesznek részt ugyanezzel a darabbal, illetve a Jógyerekek képeskönyve című "sokkoperával".
   
A társulathoz ebben az évadban Szandtner Anna csatlakozott.
 
Korábban: