Ötven éves a kaposvári Csiky Gergely Színház

Színpad

(MTI) - A meglepetésekben bővelkedő esti előadásra a társulat egykori tagjai közül is sokan eljöttek, hogy együtt emlékezzenek, játsszanak, énekeljenek a maguk és a nézők örömére.
Az elmúlt fél évszázad során a kaposvári színház különleges rangot vívott ki magának. Előadásaikkal az utóbbi évtizedekben mind a szakma, mind pedig a közönség figyelmét sikerült a somogyi megyeszékhely színtársulatára irányítani. Az emlékezetes sikerek felidézésében egy régi plakátokból erre az alkalomra összeállított tárlat is segít a közönségnek.
Az igényes munkát megkövetelő alkotóműhelyben formálódva, annak hatására lett ismert és elismert művész Básti Juli, Bezerédi Zoltán, Csákányi Eszter, Eperjes Károly, Helyey László, Igó Éva, Jordán Tamás, Koltai Róbert, Kulka János, Lázár Kati, Lukáts Andor, Máté Gábor, Molnár Piroska, Pogány Judit, Rajhona Ádám, Reviczky Gábor, Verebes István. Sokak mellett nekik tapsolhatott a kaposvári közönség az elmúlt évtizedekben.
A mára jól csengő nevet és rangot szerzett színház sokáig ezen ismérvek egyikével sem büszkélkedhetett. Kezdetben, az 1911-ben megépült teátrum vendégelőadásoknak adott helyet, az első világháborúban tartalék hadikórházat alakítottak ki a falai között, majd visszakapta eredeti státusát, de még jó ideig vándorszínházak művészei szórakoztatták a kaposváriakat.
Később, 1955-ben előbb neve lett - ugyanaz, amely ma is fémjelzi -, majd az évad kezdetére összeállt az első önálló társulat. A repertoárt a színészből lett igazgató, Sugár László állította össze.
A teátrum mai, időközben Kossuth-díjjal kitüntetett igazgatója, Babarczy László 1978-ban vette át társulat vezetését. Az ötven évből majdnem három évtized fűződik a nevéhez.