Pénzükért demonstrálnának a Pécsi Nemzeti Színház dolgozói

Színpad

(MTI) - "Nem engedélyezzük anyagi természetű vitákról szóló levelek felolvasását, mert a közönség nem ezért jön színházba. Úgy véljük, nem is tetszene neki" - indokolta a döntést Simon István, a teátrum ügyvezető igazgatója.
    
 
Hozzátette ugyanakkor, hogy a PNSZ vezetőinek semmi kifogása az ellen, hogy a színészek a sajtóhoz fordultak problémáikkal, már csak azért sem, mert maguk is egyetértenek a felolvasni kívánt levél tartalmával és osztoznak a színházi dolgozók szomorúságában.
    
Simon István szólt arról is, hogy személyenként átlagosan bruttó 63 ezer forintot fizettek volna dolgozóiknak. Arra a kérdésre, hogy ha a demonstrációt nem engedélyezik, milyen elképzelésük, javaslatuk van a helyzet rendezésére, arra, hogy a pénzt mégis megkapják a dolgozók, azt válaszolta: nincs ilyen, mert ha nincs engedély az önkormányzattól, nem fizethetnek.
    
Ottlik Ádám, a társulat képviselője korábban elmondta: a PNSZ dolgozói jelképes demonstrációt terveznek a jövő héttől, mert az önkormányzat nem engedte kifizetni azt a pénzt, amellyel a teátrum vezetése elismerné tavalyi többletmunkájukat.
    
"Előadás nem marad el, de a jövő héttől minden előadás előtt felolvassuk a közönségnek azt az önkormányzatnak írt és 107 dolgozó kézjegyével ellátott levelet, melyben kérjük a pénz átutalását és felhívjuk a figyelmet a pécsi színházi alkalmazottak egyre nehezebb anyagi helyzetére, valamint a színházi épület rossz állapotára" - közölte.
    
A színművész felidézte: az intézményt fenntartó önkormányzat 2010-re 40 millió forint saját bevétel elérését írta elő, melyet 70 millió forinttal szárnyaltak túl. A színház vezetése tavaly év végén ebből szerette volna biztosítani azt a mintegy 10 millió forintot, mellyel a 181 dolgozó havi fizetése felének megfelelő egyszeri juttatásban részesült volna. Ezt az önkormányzat nem engedélyezte.
    
Páva Zsolt, Pécs polgármestere a teátrum igazgatójának, Balikó Tamásnak decemberben írt levelében elismerően szólt a színházi dolgozók munkájáról, egyúttal közölte, hogy a város jelenlegi anyagi helyzete nem teszi lehetővé jutalmak kifizetését.
    
A városvezető hozzátette: "a megszorítások az önkormányzat minden dolgozójára érvényesek", a polgármesteri hivatal, valamint más intézmények dolgozóinak sem engedélyezte a jutalmazást.
    
Ottlik Ádám azzal érvelt, hogy ők nem az önkormányzat, hanem a PNSZ alkalmazásában állnak, közülük sokan 100 ezer forintnál kevesebbet keresnek havonta, egy részüknek megélhetési problémája van. A személyenként néhány tízezer forintos összeg ugyanakkor javítana anyagi helyzetükön.
 
"Az alkotóközösség és a szakembergárda fogyatkozó tagjai megalázóan alulfizetve és feszített tempóban dolgozva, rengeteg túlmunkával tartják a színvonalat és hoznak létre előadásokat, melyek rendre nagy nézettség mellett vívják ki a közönség és a szakma elismerését" - idézett a színművész az önkormányzatnak írt levélből.
    
A dokumentumban olvasható az is, hogy a társulat tagjai nehezményezik: az Európa egyik 2010-es kulturális fővárosának színházépülete beázik, penészedik az öltözője, a színpada, az archívuma, befúj a szél a falak repedésein, a színpadtechnika pedig bármikor megállhat. Ugyanakkor százmilliókat költöttek gyönyörű kultúrpláza és hangversenyterem építésére, több tízmilliót pedig "használhatatlan" megvalósíthatósági tanulmányra.