Az 1920-as években a pszichiáter Jakob L. Moreno a bécsi Stegreiftheate-t (a Rögtönzések Színházát) létrehozva, s azt tanulmányozva fektette le a pszichodráma alapjait. Majd Moreno egyik tanítványa Jonathan Fox amerikai színházi szakember és pszichodramatista 1975-ben élesztette fel a korábbi rögtönzésre alapuló színjátszást.
E játékban a közönség maga is részvevőként van jelen, hiszen nem szövegkönyvből adnak elő valamit a színészek, hanem a nézők által elmondott történeteket, álmokat elevenítik meg a társulat tagjai egy játékmester, valamint zenész segítségével. Az így alakuló mű állandó meglepetést kínál, hiszen folyamatosan változásban van, s csupán az újabb történetdarabtól függ iránya.
A playback színház, azaz a "visszajátszó" teátrum kifejezés abból ered, hogy a néző szeme előtt elevenednek meg a vele megtörtént események, így külső szemlélőként is találkozhat és szembesülhet önmagával. Hazánkban a Kiss György Ádám által 1992-ben létrehozott Rögtönzések Színháza volt az irányzat első itthoni képviselője.
A POSZT ideje alatt megtartandó háromnapos Országos Playback Színházi Találkozóra a MásKépMás Esélyegyenlőség Emberközpontú Szemlélettel Közhasznú Alapítvány szervezésében, a Pécs2010 EKF programsorozat keretében megvalósuló ?Harapj rá - kultúrszendvics!? elnevezésű projekt részeként kerül sor.
Az esemény egyik szervezője, Tóth Péter közölte, hogy kilenc színház vesz részt a pécsi programon, s mivel igen nagy volt az érdeklődés - nemzetközi szinten is -, ezért szeretnék jövőre is folytatni, tovább bővíteni a programot. Elmondta, hogy a múlt század elején a közösség felé forduló pszichológiai szemléletben gyökerezik a műfaj; a playback színházi technika többek között a csoportterápia egyik lehetséges módszere, valamint hozzájárul a megfelelő önismeret kialakításához.
A találkozón részt vesz a Pécsi Playback Színház, a Józan Babák Klub Playback Színháza, az Áttűnések Improvizációs Színház, az Érintések Improvizációs Színpad, a Lélektükör Színház, az Álomszínház, a Rögtönzések Színháza a Lakmusz, a PSZÍNHÁZ Playback Társulat, valamint a PEPITA Pesti Playback Improvizációs Társulat. A mindenki által díjmentesen látogatható előadások - amelyeknek a nézők maguk is részesei lehetnek - helyszíne a Pécsi Kolping-ház Egyesület nagyterme lesz. Az eseményhez kapcsolódóan workshopot is tartanak a Pécsi Tudományegyetem közreműködésével a Civil Közösségek Házában.
Egyébiránt a különböző pszichológiai betegségek esetében kórházi körülmények között is alkalmazzák a csoportterápiák során a playback improvizációs módszert, sok esetben más gyógymódokkal kombinálva.