A revizor Zalaegerszegen

Színpad

(MTI) - Gogolt mindenki ismeri, "az orosz irodalom Gogol köpenyének az ujjából bújt ki" - indokolta a darabválasztást Dosztojevszkij híres mondását felidézve Bagó Bertalan, hozzátéve: az orosz drámaírót nem becsülték meg a saját a korában, pedig a drámát aktualizálni sem kell, a revizor története ma is időszerű és életszerű. Mintha visszamentünk volna 150 évet az időben és Gogol korában élnénk, nap mint nap történnek abszurditások, jelen van a korrupció és az emberek gyakran hiszik, hogy pénzért mindent meg lehet venni.
 

arevizor_zalaegerszegihevesisandorszh_jelenet_d__vg20091208013.jpg
Jelenet az előadásból
   
A komédia az emberi természetről, a pénzről, a hatalomról, a megfelelni vágyásról és a tévedésről szól. A vidéki városba érkező fiatalembert revizornak nézik, akitől tartanak, ezért aztán a kedvébe járnak, elhalmozzák minden földi jóval. Erős a megfelelni vágyási kényszer a polgármesterben, a hivatalnokokban és persze lelkiismeret-furdalásuk is van, miközben félnek, mert vaj van a fejükön. A paranoia kezd terjedni - olyan ez, mint a nátha, amit könnyen el lehet kapni - így aztán az emberek olyasmiket is megtesznek, amit nem is gondoltak volna magukról - fogalmazott a rendező.
   
Gogol drámája sötét, mély komédia; emberi kérdéseket fogalmaz meg, mennyire tud "meghülyülni" az ember a megfelelési kényszertől. A darab 1836-ban íródott, de a zalaegerszegi előadás a néhány évtizeddel későbbi, az 1910-1920-as évek Oroszországát mutatja be.
   
Bagó Bertalan nem a ma élő politikusokra akarja ráhúzni a személyeket. Mint fogalmazott, egyrészt nem érdemlik meg, másrészt ennél jobbak a szerepek. Ehelyett a korabeli díszlettel, jelmezekkel a "szájbarágós" előadás helyett erősebb asszociációt szeretne kiváltani a nézőkből. A kacagtató előadás feloldja, befogadóvá teszi a közönséget, miközben bárki bármire gondolhat
 

arevizor_zalaegerszegihevesisandorszh_kisserno_deakgabor_d__vg20091208002.jpg
Kiss Ernő és Deák Gábor
   
A rendező hozzáfűzte; a színészek a jól megírt, jól eljátszható szerepek miatt is szívesen fogadják az orosz szerzők darabjait. A próbák alatt megkedvelték a reális és az irreális világ mezsgyéjén mozgó furcsa, groteszk világot. A főbb szerepekben Kiss Ernőt, Holecskó Orsolyát, Ligeti Kovács Juditot, Urházy Gábor Lászlót, Szegezdi Róbertet, Balogh Tamást, Kricsár Kamillt, Wellmann Györgyöt és Nagy Pétert láthatja a közönség. A díszletet és a jelmezeket Vereckei Rita tervezte.