Romániai Kisebbségi Színházak Kollokviuma

Színpad


dimenyhathazi.jpg
Jobbról a legjobb férfi alakítás díjával jutalmazott Hatházi András (partnere Dimény Áron az Egy Igenért vagy egy Nemért című előadásban)
(MTI) - A fesztivál jelleget öltő színházi seregszemle legjobb előadásának járó díjával a zsűri a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának produkcióját jutalmazta. Gombrowicz műve, az Yvonne, burgundi hercegnő más elismerést is kapott: a címszerepet játszó Nagy Dorottya a legjobb női alakítás díját vehette át.
    A legjobb férfi alakításért járó elismerés Hatházi Andrásnak, a kolozsvári Állami Magyar Színház művészének jutott Sarraute Egy Igenért vagy egy Nemért című darabjában nyújtott teljesítményéért. A legjobb rendezés díját Béres László vette át a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház Rókajáték című előadásának megrendezéséért.
Emellett számos különdíjat, közönségdíjat osztottak ki.
    A kisebbségi színházak kollokviumát a hetvenes években szervezték meg rendszeresen Sepsiszentgyörgyön a helyi társulat kezdeményezésére. E kollokviumok - nemzetiségi, identitásőrző jellegük mellett - komoly szakmai vitáknak biztosítottak teret, hozzájárulva, hogy az erdélyi magyar színházművészet felzárkózhasson a világszínház megújulásának folyamatához. A sikeres rendezvénysort 1982-ben a kommunista hatóságok betiltották annak állítólagos "elszigetelő hatása" miatt. A rendszerváltás után újraélesztették a rendezvényt. A két évente megszervezett gyergyószentmiklósi színházi seregszemle célja összegyűjteni az Erdélyben, Romániában működő kisebbségi színházakat, lehetőséget teremteni az intézményeknek, hogy megmutassák egymásnak és a közönségnek az elmúlt két évad legértékesebbnek tartott előadásait, ugyanakkor megvitassák a nemzetiségi színházi lét gondjait.