Rozsdás eső Miskolcon, Prah Kassán

Színpad


miskolcinemzetiszinhaz_rozsdaseso.jpg
Rozsdás eső
 
(MTI) - A két színház még 2001-ben kötött együttműködési megállapodást, amelynek keretében azóta számtalan vendégjátékot szerveztek, és közös produkcióval is előrukkoltak.
    
Mint azt Halasi Imre, a Miskolci Nemzeti Színház igazgatója elmondta, legújabb közös projektjük célja, hogy olyan kortárs drámák kerüljenek színpadra, amelyeket eddig nem fordítottak le a másik ország nyelvére. A produkciókat közösen hozta, hozza létre a két színház, a munka ez év tavaszán kezdődött.
    
A kassai társulat művészeti vezetése által ajánlott Karol Horák-színművek közül a miskolci színház a Rozsdás esőt választotta, amelyet Kardos Tünde fordított magyarra. A kassai teátrum pedig Spiró György - a borsodi megyeszékhelyen régóta sikerrel játszott - Prah című darabjának szlovák nyelvű bemutatóját tartja május 20-án. Mindkét fél hat-hat előadást tart, és nézők a premierek után személyesen is találkozhatnak a másik nemzet szerzőjével, valamint az előadás alkotóival.
    
A két bemutató rendkívül fontos mérföldkőnek ígérkezik a két művészeti intézmény és közönségük életében, hiszen 2011-ben tizedik évfordulóját ünnepli a két színház határon átnyúló partnersége - hangsúlyozta Halasi Imre.
    
A Kassán élő Karol Horák a kortárs szlovák drámairodalom egyik neves szerzője, az úgynevezett régi iskola képviselője, aki finoman, árnyaltan, poétikusan mutatja meg darabjaiban a hétköznapi életet, a naponta felmerülő kérdéseket, problémákat. A Rozsdás eső 2004-ben jelent meg Kamaradarabok című válogatáskötetében.
    
Karol Horák elmondta, hogy a miskolci premier tulajdonképpen ősbemutatónak is tekinthető, hiszen darabjából klasszikus színházi produkció még nem készült, korábban csak az eperjesi egyetemi színpadon, egy workshop keretében állították színpadra.
    
A tragikomédia két szereplője Pöce és Jaffa, akik csak A-ként és B-ként vannak jelen, nem véletlenül. Nem fontos ugyanis, hogyan hívják őket, bárki lehetne a helyükben. Egy otthontalan fiatal házaspárról van szó, akik a város fölötti domb egy mélyedésében élnek, és az éhségtől, nincstelenségtől kiábrándító napjaikat fantáziálással töltik. Munkájuk, családjuk nincs, ezért, hogy "túléljenek", boldog pillanatokról, egy kis szerencséről, egy szebb életről ábrándoznak, miközben ez a számukra nem éppen jó világ is elpusztul - mutatott rá a szerző.
    
Karol Horák hangsúlyozta: nagyon örül a két színház kapcsolatának és jó együttműködésének, hiszen a két ország hasonló gondokkal küzd. "A kultúra lehet a segítség a két nemzet között feszülő meg nem értésben" - vélekedett a szlovák író.
    
A két színház által közösen színpadra állított Robinson & Crusoe című kétnyelvű produkcióval az idei évadban tájolásra indult a szlovák-magyar színházi stáb. Öt-öt vidéki település színháztermében, helyszínenként két-két alkalommal látható jelenleg is a közös előadás, Molnár Sándor Tamással és Michal Soltésszel.
    
A jövőbeni tervekről szólva kiemelték: a partnerség az elkövetkező években még hangsúlyosabbá válhat, hiszen 2013-ban Kassa lesz Európa egyik kulturális fővárosa.