Sigmund Romberg |
(MTI) - Kőfalvi Csilla muzeológus elmondta: szeretnék, ha Nagykanizsán is megismernék a világhírűvé vált, de idehaza szinte elfeledett muzsikust, ennek első lépése az emléktábla avatása. A Rosenberg Zsigmondként született Sigmund Romberg nevét és alkotásait azonban szeretnék a szombati eseményen túl is a figyelem középpontjába állítani.
A zeneszerző életét mintegy tíz éve kutató Halász Gyula nagykanizsai önkormányzati képviselő emlékeztetett arra, hogy Romberg Gershwinnel, Cole Porterrel és Leonard Bernsteinnel együtt az Egyesült Államokban a Dalszerző Hírességek Csarnokának (Songwriters' Hall of Fame) is tagja, a több mint kétezer általa komponált dal közül többet ma is világsztárok énekelnek. Mint arra rámutatott, kultuszt szeretnének teremteni neki idehaza is.
Kocsis Katalin kutató, könyvtáros felidézte, hogy Romberg apja, Rosenberg Ádám Nagykanizsa zenei életének jelentős alakja volt. Az 1870-es évektől tíz évet töltött a városban családjával, zeneszerző, zongoratanár és hangszerkereskedő is volt egyben, de az ő ötlete volt, hogy gyerekeknek is rendezzenek hangversenyt.
Az emléktáblát a nagykanizsai Farkas Ferenc művészeti iskola falán helyezik el. Ádám Krisztián alumínium és szilícium ötvözetből készített alkotásán a zeneszerző arcképe és daltöredékei láthatók. Baráth Zoltán, az iskola igazgatója azt is elmondta: miután Romberg főként az énekes műfajban alkotott nagyot, egy dalát az emléktábla avatásán is előadják majd, ezt követően pedig a grazi jazz konzervatórium hallgatói adnak koncertet.