Sorstalanság - az irodalom győzelme, áldott anyag

Irodalom

Mi mással is kezdődhet manapság egy művészeti alkotással kapcsolatos beszélgetés: a finanszírozással. Ebből a szempontból -rendhagyó módon - már megvalósulni látszik az "üvegzseb program". A film teljes, részletes költségvetése, a pénz(ek) útja és felhasználási módja látható lesz a produkció honlapján.
Barbalics Péter (BP) elmondta: Magic Media (MM) 1997-ben vásárolta meg - egy német céggel közösen - Kertész Imre Sorstalanság című regényének a megfilmesítési jogát. Később a MM kivásárolta a német céget, így száz százalékos tulajdonosa lett a jogoknak. Több forgatókönyv-változat után Kertész Imre készítette el a végleges forgatókönyvet. Ebben a munkában már részt vett Koltai Lajos is, a film rendezője.
Koltai Lajos és Barbalics Péter
A Magic Média az elmúlt években folyamatosan tárgyalt lehetséges támogatókkal a filmről. De az események Kertész Imre Nobel-díja után gyorsultak föl, amikor a Svéd Királyi Akadémia tavaly először ítélte oda magyar írónak a Nobel-díjat. A film költségvetése kettőmilliárd forint. A magyar állam kilencszázhúsz millió forinttal járul hozzá a költségekhez a Magyar Mozgókép Közalapítványon keresztül, oly módon, hogy százalék arányosan részesedik a forgalmazási haszonból és a befolyó összeget, visszaforgatja a filmgyártásba. A MM nyolcvan millió forinttal járul hozzá a költségekhez, a további egymilliárd forint ügyében folynak a tárgyalások a külföldi partnerekkel.

Rengeteget segít nekünk, folytatta BP Kertész Imre Nobel-díja mellett az is, hogy világhírű, korábban Oscar-díjra jelölt operatőr rendezi a filmet. Többen jelezték, hogy érdeklődésüket fokozza: ez lesz Koltai Lajos első rendezése, vonzó számukra az is, hogy a Sorstalanság zenéjét Ennio Morricone komponálja. De bízom benne, hogy a MM eddigi szakmai eredményei is segítik a produkció sikerét.

Koltai Lajos elmondta azonnal beleszeretett a könyvbe, amikor a kezébe került. Az irodalom győzelme, hogy Nobel-díjat kapott! Áldott anyag. Amikor a Malena-t forgatta Marokkóban, minden szabad idejében a könyvet bújta.
Fontos döntésnek nevezte, hogy magyar nyelven forgatják a filmet, elmondta, nincs még meg a film operatőrje és főszereplője. Sok körülmény teszi speciálissá a forgatást: kronológia szerint haladnak a munkával több okból is: sok gyermekszereplő, valamint a szereplők koncentrációs táborbeli leépülése miatt, amit orvosi és pszichiátriai kontroll mellett végeznek. Többször lesz leállás a forgatás során, hogy ez a leépülés - egészség károsodás nélkül - bekövetkezzen.

A produkció 140-150 színészt - zömében magyarokat - és 13.000 statisztát foglalkoztat. 4000 gyerek közül választják ki a főszereplőt. A forgatás szeptember 30-án kezdődik, és két ütemben zajlik 70 napon át döntően magyarországi helyszíneken. Koltai hangsúlyozta, a gyerekek miatt szeretné ha Budapest száz kilométeres körzetében dolgozhatnának, hogy mindenki éjjel a saját ágyában alhasson. A külföldi helyszín függ a koprodukciós partnertől is, akik nem szólnak bele a forgatókönyvbe.
A díszleteket Lázár Tibor tervezi - korábban a Hídember és A Rózsa énekei című film díszlettervezője volt. (Dokumentumok, illetve a zeitzi tábor túlélőivel folytatott beszélgetések alapján rekonstruálja a helyszíneket.) A film magyarországi forgalmazója az Intercom, várható bemutatója: 2004. ősz A film supervisora - a finanszírozás ellenőre - a Magyar Mozgókép Közalapítvány.

Koltai Lajos azzal a kéréssel fordult a sajtó képviselőihez: megérti és köszöni a felfokozott érdeklődést, mégis: kérem, hagyjá(to)k, hogy csendben elkészíthessem a filmet.

Fotó:Peti Péter