Székesfehérvári Vörösmarty Színház 1962. november 7.

Színpad

Székesfehérváron Koch - Skalnitzky tervei szerint épült színházat 1874. augusztus 22-én Katona József Bánk bánjával avatták föl. A Prológot Jókai Mór írta és Laborfalvi Róza mondta el.
A második világháborúban leégett színház újjáépítésére 1962-ig kellett várni. A nyitó díszelőadást - az akkor munkaszüneti napnak számító - november 7-én a Nemzeti Színház társulata tartotta. A színház névadójának Csongor és Tündéje került színre, Marton Endre rendezésében.
 
A színház 1874-ben
 
Az akkori előadás létrehozói rendkívüli személyiségek voltak; A díszlettervező Hincz Gyula - akinek jelenleg életmű kiállítása van a budapesti Haas Galériában -, jelmeztervező Nagyajtai Teréz, zeneszerző Kurtág György, játékmester Pethes György. A főbb szerepekben; Tünde - Törőcsik Mari, Csongor - Bitskey Tibor, Kalmár - Kemény László, Hadvezér - Ungvári László, Tudós Major Tamás, Balga - Szirtes Ádám/Tarsoly Elemér, Ledér -Berek Kati, Ilma - Pápai Erzsi, Mirigy - Kohut Magda, Éj királynője - Lukács Margit, Három ördögfi - Garas Dezső, Gelley Kornél, Horváth József.
Az akkor megnyílt színház elkényeztette a város közönségét, hiszen több mint tíz évig befogadó-színházként működött. Az egész országból hívták meg a produkciókat, így a legjobb színészek és előadások helybe mentek. Nyugodtan mondhatjuk, a pesti közönség sem láthatott annyi kitűnő produkciót.
1983-tól Péterffy Attila igazgató a Magyar Filmgyártó Vállalattal együttműködve, az oda szerződött színészekből alkalmi új produkciókat hozott létre. Ez a szervezeti rend működött 1995-ig, amikor az Önkormányzat döntése alapján állandó társulat kezdte meg működését.
A színház 1962-ben
 
A színház a felújítás közben 2005 szeptemberében
 
Az állandó társulat léte nyilvánvalóvá tette, hogy a befogadó-színháznak épített ház, szűk egy folyamatosan működő együttesnek. Az időközben aktuálissá váló felújítás egy épületbővítéssel és korszerűsítéssel egybekötött - gyakorlatilag új színház építésévé vált.
Az épület rövidesen elkészül. A próbákat már elkezdhették a művészek, bár az előcsarnokban még van tennivaló bőven, de a kivitelezők ígérik, hogy december 12-ére, amikor újra színházavatásra kerül sor minden készen lesz.
A bővítés
 
Az előcsarnokban még van tennivaló
 
A Székesfehérvári színház felújított-kibővített épületével egy "színház-rekonstrukciós folyamat" zárul le. A magyarországi, eredetileg színháznak tervezett valamennyi épületet mind felújították korszerűsítették. Az épületeken már nem múlik, hogy mit és hogyan játszanak !?

Fotó: archív, Peti Péter