Szigliget: balmorál két részben a zalaegerszegi színházban

Színpad

(MTI) ? A Szigliget nem egyszerű szalonvígjáték vagy bohózat, sokkal inkább speciális műfaj ? mondta Sztarenki Pál, a darab rendezője. Hozzátette: az előadásnak célja a nézők szórakoztatása mellett az is, hogy a közönség "megérezze annak a félelemnek az ízét, amely az 1950-es években, a diktatúra idején körülvette az embereket".

 
"Az emberiség nevetve búcsúzik a történelmétől" ? idézte fel a klasszikus mondást Sztarenki Pál, aki szerint a színházi produkció pontosan ezt a nevetve búcsúzást kínálja a nézőknek. Ugyanakkor megjegyezte: a balmorál rávilágít arra is, milyen pokoli világ lehetett az ötvenes évek diktatúrája, amely egészen az abszurditásig vitte el az emberek személyiségét.
 
Sztarenki Pál ? aki egyben a teátrum művészeti vezetője is ? a darabválasztásról elmondta: a zalaegerszegi színház egyik célja, hogy minden évben műsorra tűzzenek egy kortárs magyar darabot. Kifejtette: Michael Frayn Balmoral című műve 1937-ben játszódik. Az angol drámaíró művében az 1917-es forradalom nem Oroszországban, hanem Angliában zajlott le, így a darab helyszíne a királyi rezidenciából átalakított szovjet alkotóház. Hamvai Kornél az átírt változatban az 1950-es évek eseményeit dolgozta fel. A történet szerint az olasz kommunista lap riportere 1953 telén érkezik a Szigligeti Alkotóházba, hogy interjút készíthessen a magyar író elvtársakkal.
 
A kétrészes balmorált helyzetkomikumok, szerelmi háromszög, félreértések sorozata teszi még izgalmasabbá, miközben kicsit megmosolyogtató, tragikomikussá vált "korhű" kommunista jelmondatok hangzanak el. Szó esik a múlt század ötvenes éveire jellemző "pártos önfegyelemről" és a kommunista felajánlás sem maradhat el, miszerint az alkotók ez alkalommal két katarzist ajánlanak fel művenként.
 
Hamvai Kornél darabja, a szituációkban, a szójátékokban rejlő lehetőségek kiváló színészi játékra inspirálták a művészeket ? fogalmazott a rendező.
 
Kiss Ernőt kettős szereposztásban ? Malacsik István, a mindenes és Sass elvtárs szerepében ? láthatja a közönség. A főbb szerepeket Farkas Ignác, Wellmann György, Kovács Olga, Gulyás Hermann Sándor, Urházy Gábor László, Szakály Aurél, Lőrincz Nikol, Hertelendy Attila, Czegő Teréz és Katona Kornél játssza.
 
A Szigliget ősbemutatója öt évvel ezelőtt volt a Nemzeti Színházban Babarczy László rendezésében.