Színház- és Filmintézet alakul

Színpad

A Színház- és Filmintézet létrehozása abból a körülményből indul ki, hogy a színházi és filmes szakmák képzése megoldatlan Magyarországon. Miközben a két kulturális ágazat művészeti foglalkozásainak képzését a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) elvégzi, a - létszámát tekintve jóval nagyobb, teljesítményét tekintve pedig meghatározó - szakmai háttérbázisok szinte egésze jelenleg felsőfokú szakképzés nélkül működik.

 
Az érdeklődő fiatalok egy-egy speciális szakmát (amely kiemelkedő szaktudást és nem ritkán alkotó képességeket igényel), véletlenszerű "odakeveredést" követően, gyakran mesterek és megalapozott elméleti oktatás nélkül, éveken keresztül történő próbálkozással sajátítanak el.
 
Mivel Magyarországon mintegy 100 hivatásos prózai-, zenés-, nyári-, tánc- és gyermeszínház, opera, 30 filmstúdió működik (évi 40 játék- és TV film, továbbá 300 dokumentum-, tudományos és kisjátékfilm) nagyságrendben 5-7 ezer főt foglakoztatva, a szakképzés hiánya visszahat a két nagy strukturált, immár törvényi szinten szabályozott művészeti ág szakmai teljesítményére.
 
A probléma a rendszerváltozás óta elmúlt két évtizedben hatványozottan jelentkezik. Színházi és különösen filmes körökben régóta közbeszéd tárgya, hogy haladéktalanul szükség lenne egy átfogó felsőfokú szakképzési program létrehozására.
 
A Színház- és Filmintézet alapításának célja, hogy Magyarországon a színházi és filmes területek háttérszakmáit egyetlen oktatási központba összevontan képezze.
 
Az intézet határozott törekvése, hogy magas szakmai elvárásokat támasztva olyan európai szellemi műhelyt hozzon létre, amely a jelenlegi hiányt átfogóan betölti, és hosszú távon kiemelt minőségű képzést nyújt a színházi és filmes szakmák leendő mestereinek.
 
Képzések:
 
Az induló szakok oktatása középfokú, OKJ-s felnőttképzésen keretében folyik négy képzéscsoportban:
 
- Képzőművészet képzéscsoport
- Színház képzéscsoport
- Hangtechnika képzéscsoport
- Film képzéscsoport
 
Az Intézet az egyes képzéscsoportokon belül az alábbi szakok indítását tervezi:
 
Képzőművészet képzéscsoport: díszlet-és jellemtervező asszisztens, divat-és stílustervező, mozgóképi animációkészítő, animációs film-rajzoló
 
Színház képzéscsoport: hangosító, színpadmester, világítástechnikus, rendezvénytechnikus
 
Hangtechnika képzéscsoport: hangmester, filmhangrendező, hangművész stúdiómester, hangtárvezető, produkciós hangmenedszer
 
Film képzéscsoport: filmtechnikus, mozgóképgyártó, felvételvezető, hangasszisztens, rendezőasszisztens, segédoperatőr, szcenikai asszisztens, világosító, fővilágosító, gyártásvezető, mozgóképgyártó hangtechnikus, szcenikai szakasszisztens, televíziós kameramann, mozgóképterjesztő-és üzemeltető, mozgókép-forgalmazó, mozigépész
 
Az intézet oktatói olyan szakemberekből állnak, akik napjainkban is aktív szereplői a színházi és filmes életnek, pályájukat több évvel ezelőtt kezdték, ezért megalapozott tudás birtokában  végezhetik a hallgatók szakmai felkészítését.
 
A képzésekre a Színház- és Filmintézet hivatalos honlapján lehet jelentkezni.