Színházi szívként dobog Sepsiszentgyörgy

Színpad


reflexbiennale_borlaigergo_bykulturporthu.jpg
Borlai Gergő

(MTI) - A Tamási Áron Színház ezzel a fesztivállal hatvanadik évadát ünnepli, úgy tekint erre a rendezvényre, mint művészi törekvéseinek kiteljesítőjére. A fesztivál szervezőinek célja, hogy olyan rendezvényt hozzanak létre a magyar nyelvterület keleti peremén, amely egyaránt szolgálja Közép-Európa kultúráinak közeledését, valamint a kortárs színház értékeinek terjesztését.

 
A biennálé március 17-én este a budapesti Katona József Színház A karnevál utolsó éjszakája című előadásával startolt. A március 29-ig tartó fesztiválon olyan előadások vesznek részt, melyek saját színházi kultúrájukon belül a legrangosabb szakmai díjakat nyerték el az elmúlt két évadban. A Lengyelországból, Csehországból, Magyarországról és Romániából meghívott előadások mellett a világhírű berlini Deutsches Theatert is vendégül látja a rendezvény, ezáltal kitekintést nyújtva a nyugati színházi kultúrák legjelentősebb kortárs törekvéseire is.
 
Bár a fesztivál programjának gerincét színházi előadások alkotják, a közönséget kísérőprogramok is várják, melyek ugyanazt a kortárs szemléletet képviselik, mint a főműsor színházi előadásai. Ennek keretében koncerteket, kiállításokat, az előadásokhoz kötődő szakmai beszélgetéseket is látogathatnak az érdeklődők. A fesztivál idején kerül sor a Színházkritikusok Nemzetközi Szövetségének (AICT-IATC) fiatal kritikusok számára szervezett szemináriumára is.
 

reflexbiennale_ionesco-otegyfelvonasos_bykulturporthu.jpg
A karnevál utolsó éjszakája

"Örömmel jelenthetem, hogy már nem születőfélben levő, hanem működő színházfesztiválról beszélhetünk, most már a gondozás és a továbbfejlesztés a feladatunk" - mondta Bocsárdi László, a színház igazgatója. Úgy értékelte, hogy a kéthetes rendezvénysorozat az elmúlt 15-20 év legfontosabb délkelet-erdélyi, székelyföldi színházi rendezvénye. Azáltal, hogy ezek a társulatok Sepsiszentgyörgyön is láthatóvá váltak, bizonyítja, hogy európai kulturális központtá válhat egy vidéki kisváros is - mondta a rendező.

 
A Tamási Áron Színház fennállásának 60. évfordulójáról szólva Bocsárdi emlékeztetett arra, hogy ebben a hónapban jelentős díjakban részesültek a társulat tagjai. Az idén öt kategóriában jelölték UNITER-díjra a sepsiszentgyörgyi színház Yvonne, burgundi hercegnő című előadását, Nemes Levente színművész elnyerte az idei Kaszás Attila-díjat, és Váta Loránd színművész Jászai Mari-díjas lett.
 
Csütörtök este a lengyel színház fenegyerekeként emlegetett Jan Klata rendezésében az egyetlen fennmaradt teljes görög trilógiát, Aiszkhülosz Oreszteiáját vitte színre a krakkói Stary Teatr.
 
A fesztivál részletes programja itt tekinthető meg.